horcovy stromek

Hořcový stromek aneb lilek modrý – bujně rostoucí a bohatě kvetoucí

Hořcový stromek patří mezi oblíbené okrasy letních balkonů a zahrad. V době vegetace je hustě pokrytý modrofialovými kvítky. Většinou se pěstuje ve formě stromku, ale pokud necháte růst více výhonů, formuje se spíše do keříku.

lilek modrý - Hořcový stromek aneb lilek modrý – bujně rostoucí a bohatě kvetoucí

Hořcový stromek

Hořcový stromek aneb lilek modrý (Solanum rantonnetii) – jeho domovina je Argentina a Paraguay, také se můžete setkat s názvem lilek Rantonnetův S hořcem nemá až tak moc společného, mají pouze podobnou barvu květů. Naopak je blízký příbuzný lilkovitých rostlin. Dá se pěstovat jako stromek, což je častější nebo jako keř. Dorůstá do výšky přibližně 2 m. Je to přenosná rostlina, která bude zdobit balkony, terasy či zahrady v létě, ale na zimu ho musíte schovat.

Jak hořcový stromek pěstovat

Sazenice lze pořídit v různé ceně, přibližně od 50-60 kč až do desetinásobku ceny. Rozdíl v ceně je dán velikostí předpěstované sazenice. Vždy si proto při koupi ověřte, jak je rostlinka velká. Může to být květník o velikosti 10 cm nebo kontejner o objemu 10 l. Ani koupě malé rostlinky se nemusíte obávat, hořcový stromek roste poměrně rychle. Jestli nutně nepotřebujete už vzrostlý stromek, s klidem pořiďte menší sazeničku.

Hořcový stromek má rád slunné stanoviště a humózní substrát. Pozor však na přímý úpal. Vyžaduje pravidelnou a vydatnou zálivku. Substrát nenechte nikdy přeschnout. Ven umístíme rostlinu až v druhé půlce května, je citlivý na mráz. Lze ho pěstovat v truhlíku, terasové nádobě, ale i v záhonu. Stromku prospívá i pravidelné hnojení, například Kristalonem.

Jak tvarovat

Pokud byste rostlinu vůbec netvarovali, roste nevzhledně, vyhání dlouhé výhony do všech směrů. Pokud chcete hořcový stromek pěstovat ve formě stromku, nechte růst jen jeden výhon, přibližně do výšky 100-120 cm, potom teprve vršek zaštípněte. Následně se začne poměrně rychle větvit. V tuto chvíli začněte tvarovat i korunu dle svých představ. Je vhodné dát stromku oporu.

Před příchodem prvních mrazů je nutné stromek uschovat, nejlépe do místnosti o teplotě 80 C – 120 C, většinou shodí i listy. V období únor – březen jej přesadíme a razantně sestříháme do tvaru koruna – kmínek. Venku rychle obráží, odkvetlé květy pravidelně zaštipujte i s kousky větviček, měl by se pěkně zahustit. Některým zahrádkářům se spíše osvědčilo pěstování ve volné půdě. Někdy to chce trochu trpělivosti, než hořcový stromek vyroste do požadovaného tvaru a obsype se květy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít