maranta

Maranta vás uchvátí ozdobným olistěním. Jedná se o nenáročnou rostlinu

Kvetoucích pokojovek již máte dost a hledáte nějakou, která bude ozdobná po celý rok svými listy? Pak si určitě vyberete mezi 25 druhy marant. A protože se jedná o vcelku nenáročnou rostlinu, bude vám maranta dělat radost a společnost po mnoho let.

Odkud pochází

Maranty neboli česky modlivky pocházejí z Jižní Ameriky, přičemž téměř všechny druhy jsou z Brazílie. Rostou sice v tropických pralesích, avšak vyhledávají světlá místa, a tak nejsou vhodné do úplného stínu.

Jakou marantu zvolit do bytu

Do bytu se hodí maranta běložilná (Maranta leuconeura), dále pak kultivary Maranta leuconeura Massangeana a Maranta leuconeura Kerchoveana.

maranta rostlina - Maranta vás uchvátí ozdobným olistěním. Jedná se o nenáročnou rostlinu

Maranta

Co maranta potřebuje

Maranta potřebuje ke svému růstu rozptýlené světlo, hodí se i polostín, nemá ráda jen přímé slunce, to by jí spálilo listy. Dále vyžaduje rovnoměrnou a dostatečnou zálivku, ovšem ne vápenitou vodou – takže volte vodu odstátou, převařenou anebo dešťovou. Vyžaduje dennodenní rosení na listy. Optimální teplota bude kolem 20 °C. A nejvhodnějším substrátem je listovka s rašelinou v poměru 1:1. Přidáte-li do květináče i nerozložené bukové listí, bude naprosto spokojená.

Zimní období

V zimním období je vhodné marantu méně zalévat a nehnojit, nevyžaduje však přemístění na chladnější místo. Zejména dávejte pozor na to, že maranta nesnáší průvan a výkyvy teplot – i z toho důvodu je lepší, když není umístěna přímo na okenním parapetu.

Přesazování a množení

Nejvhodnějším obdobím pro přesazování a množení je jaro. Vždy vyměníme celý substrát za nový a rostlinu při přesazování rovnou namnožíme dělením trsů. Možné je i množení vrcholovými řízky, a to prakticky kdykoliv během roku – stačí odříznuté řízky vložit do sklenice s vodou, kde obvykle do měsíce pustí kořeny.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít