Piper

Pepřovník: Pokojová rostlina s aromatickými plody

Pepřovník: Zajímavá rostlina pro pěstování v bytě se naskýtá v pepřovníku. Jeho velkou výhodou je zejména to, že snese i stín, takže se hodí do prostor, jako je chodba, mezipatro bez oken apod. Určitě si vyberete druh, který se k vám bude hodit.

Odkud pochází

Pepřovníků je mnoho druhů a kultivarů a všechny pocházejí z tropických oblastí po celém světě. V ostatních částech světa se pěstují jako pokojové nebo i skleníkové rostliny.

Jaké druhy pepřovníků se hodí pro pěstování v bytech

Nejméně náročným na podmínky je zcela určitě pepřovník černý (Piper nigrum). Jedná se o ovíjivou liánu, takže potřebuje konstrukci. A ano, je to právě ten pepřovník, ze kterého se v zemích původu sklízí bobulky – černý pepř. Při troše trpělivosti se plodů dočkáte i v domácích podmínkách. Mějte ale na paměti, že pepřovník kvete nejdříve třetím rokem, a plodí dokonce až desetileté rostliny.

Pepřovník úzkolistý (Piper angustifolium) se také hodí do bytů a rovněž i on má jedlé plody. Odvar z nich pomáhá při žaludečních potížích a odvar z listů zase na bolavé rány.

Zkusit můžete i pepřovník dlouhý (Piper longum), který má podlouhlé plody se stejnou chutí jako pepřovník černý. Vypadá spíše jako keř.

Pepřovník kubebový (Piper cubeba) má hnědé plody chutnající po kafru.

pepřovník - Pepřovník: Pokojová rostlina s aromatickými plody

Zdroj foto: commons.wikimedia.org            Piper Nigrum

Co potřebuje

Potřebuje polostín, ale roste dobře i ve stínu. Teplota v létě je ideální okolo 22 °C, v zimě by neměla poklesnout pod 12 °C. Pěstovat se dá na severním okně, ale i v chodbách a zastíněných prostorech. Nesnáší jen přímé slunce. Pokud chcete, aby měl výrazně zbarvené listy, zvolte spíše polostín než úplný stín. Substrát by měl být trvale vlhký, ale ne přemokřený. Vzdušnou vlhkost vyžaduje střední, celkem dobře snáší suchý vzduch, který vzniká přitápěním ústředním topením.

Zajímavost

Mezi pepřovníky se najdou i takové, jejichž části se používají jako omamné drogy – např. pepřovník betelový nebo pepřovník opojný, z něhož se vyrábí nápoj kava kava.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít