myši

Nejčastější chyby, které nalákají hlodavce na naši zahradu

Hlodavci: Myši, hryzci či hraboši rozhodně nejsou na naší zahradě vítanými společníky. Často jim však nechtěně ke vstupu na záhony doslova otevíráme bránu, a to díky několika na první pohled banálním chybám.

Údržba a zase údržba – co udělat víc?

Hrabání listí, sekání trávníku, zalévání – to všechno nejspíš provádíte v útrobách svého zeleného království zcela běžně. Ale věnujete tutéž pozornost i oblastem okolo plotu? Pokud se zde povalují trsy několik let staré trávy a plevele, jde o poměrně velký problém. Právě ty totiž s oblibou vyhledávají myši a jim podobní hlodavci. Nejdřív se ve stařině jen nerušeně prohánějí, později si pod ní zařídí hnízda, vystlaná měkkým, snadno dostupným materiálem z okolí – a nakonec se vydají na průzkumy přímo do zahrady.

A najdou-li zde něco zajímavého, rádi zůstanou, anebo hůř – svolají k nečekané hostině příbuzenstvo z širokého okolí. Takové chování je typické zejména pro hraboše, kteří hodují na spadaném ovoci v okolí keřů a stromů. Z jedné zatoulané rodinky je tak brzy boží dopuštění. Kdyby sadaři věděli, kolika problémům by se mohli vyhnout jen díky důkladnému úklidu zahnívajícího ovoce během sezóny, určitě by tato místa svítila čistotou po celý rok.

myš - Nejčastější chyby, které nalákají hlodavce na naši zahradu

Co udělat navíc?

Před nenechavými zoubky ochraňte také cibulky svých okrasných rostlin. Právě ty totiž hlodavci často a rádi vyhledávají – a na zapamatovaná místa se posléze vrací. Všechny cibule proto doporučujeme sázet do ochranných košíků – ať už z obchodu, nebo těch vlastní výroby (skvělé jsou pro tento účel PET lahve).

A rada na závěr? Zůstaňte ve střehu a každou nově objevenou díru, krtinec či chodbu rychle zlikvidujte. To se žádnému zvířeti dlouhodobě líbit nebude, takže pokud se přece jen rozhodne usadit, s velkou pravděpodobností se rychle zase odstěhuje. A to za trochu té námahy rozhodně stojí!

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

two × 4 =