kopřiva

Zaujme nádhernými květy a léčivými účinky. Proč a jak pěstovat pitulník žlutý?

Vytrvalá bylina, která stojí za pozornost. Upoutá pozornost svými krásnými žlutě zbarvenými květy a především blahodárnými účinky na lidské zdraví. V mnoha případech působí coby účinná prevence vzniku onemocnění a závažných chorob. Pěstovat pitulník lze nejen na zahradě, ale také je vhodná do balkonové nádoby.

Pitulník žlutý je znám také jako žlutá hluchavka, která je velmi nenáročná na pěstování. Pokud pitulník vysadíte na zahradu či do nádoby, získáte krásnou dekoraci a zároveň cennou léčivku. Žluté květy stačí sbírat a z nich připravit nálev  v podobě čaje, obklad, koupel či čajovou směs. Rostlina se řadí do čeledi Lamaceae – hluchavkovité a vyskytuje se po celé Evropě i v Asii.

Je libo pěstování v zahradě či na terase?

Záleží na každém, co zvolí, ať už v rámci preference či možností, neboť ne každý disponuje zahrádkou. Při volbě pěstování v záhonu je třeba dát pozor, aby se příliš nerozrůstal na úkor okolních rostlin a tím by došlo k jejich nechtěnému utlačování.

Tato bylina si libuje na slunném místě, ale snese i polostín. Nejlépe se jí daří v zahradní a mírně vlhké půdě. Pitulník má mírně zoubkované a chlupaté listy, které jsou aromatické. Bylina kvete od května do června zářivě žlutými květy hluchavkovitého tvaru. Tato trvalka dosahuje výšky zhruba okolo 30 centimetrů. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu do minus 28 °C. Zcela ideální je venkovní vysazení na místech, kde nebude nikterak překážet jeho již výše zmíněné bujné rozrůstání.

pitulník žlutý - Zaujme nádhernými květy a léčivými účinky. Proč a jak pěstovat pitulník žlutý?

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                                   Pitulník žlutý

S čím vším vám pitulník pomůže?

Sbírat lze květy i listy. Bylina má vliv na pročištění krve, odstranění problému s nespavostí a nervozitou. Květy i listy pitulníku žlutého se používají na problémy dýchacích, močových cest, onemocnění ledvin. Květy se používají při poruchách trávení, tuberkulóze krčních uzlin. V tomto případě pomůže denně jeden šálek.

Obklady pomohou při problémech s křečovými žilami, bércovými vředy. Sedací koupel je efektivní při zánětu ledvin či močových cest, stejně tak při prochladnutí močového měchýře.

Rovněž má pitulník pozitivní účinek při únavě a ztrátě energie, podporuje detoxikaci, pomáhá při ženských problémech, upravuje střevní činnost, pomůže při zánětech ústní dutiny a horních cest dýchacích.

Kde a jak pořídit?

Bylina je k dostání na internetu, rovněž můžete zakoupit ve specializované prodejně zaměřené na zahradnictví, bylinkářství, semena a osiva.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít