cernocka petra

Saxana alias Petra Černocká se stará o 2 zahrady

5.11.2020
1 209 Zobrazení

Jak zdatnou zahradnicí je česká zpěvačka a herečka Petra Černocká? Co se jí podařilo vypěstovat a co naopak má v plánu? Koho vede k zahradničení a je jejím pomocníkem?

Legendární dívka na koštěti

Do podvědomí se zapsala v kultovním filmu „Dívka na koštěti“ svou nezapomenutelnou rolí Saxany. Sama Petra Černocká přiznává, že takřka není dne, aby jí to nebylo připomenuto. Každý ví, jak žila filmová Saxana. Málokdo ale tuší, že herečka a zpěvačka pečuje rovnou o dvě zahrady. Rozhodně se nenudí. Ani v současné době, kdy nemůže pracovat, tj. zpívat, díky vytíženosti ohledně domácnosti, ještě neměla čas ani na čtení knížek.

Petra Černocká nejen ráda pracuje na zahradě, ale také hodně vaří a maluje. Její umělecká tvorba je obdivuhodná. Zpěvačka maluje zejména na kamínky, ale také si tímto umem krásně zvelebila zahradní domek.

Čím dál více potřebuje přírodu

V době studií ji nudilo pomáhat rodičům na zahrádce, sázet kytky, sklízet zeleninu apod. Dnes je to naopak její oblíbená činnost. Zpěvačka cítí, že ji to baví a potřebuje pobyt v přírodě čím dál víc. Ostatně i čtvrť, ve které bydlí, je plná zeleně. K domečku patří i zahrádka, kde nechybí ani venkovní posezení.

Petra bydlí se svým manželem v řadovém rodinném domku v pražských Strašnicích. Jedná se o domky, které si kdysi po válce stavěli tiskaři svépomocí. I ona tento domov zvelebila. Na konci zahrady stojí dřevěný domek, který dovedla k dokonalosti svou malbou sama Petra. To vše dělala pro svou vnučku, která si v domku ráda přes léto hraje.

Petra Černocká má zahrady hned dvě, jednu menší v Praze a druhou velkou na chatě. Snaží se v nich vytvořit jakousi harmonii praktičnosti a krásy. Na chatě má dokonce skleník, ve kterém nechybí okurky, papriky, rajčata, dýně, cukety. Zde pomáhá a hlavní podíl na úspěšné sklizni má manžel Petry. Oba se nicméně snaží udržovat chalupu, seč jim síly stačí. Její původní ráz chtějí zachovat za každou cenu.

Petra cernocka - Saxana alias Petra Černocká se stará o 2 zahrady

Zdroj foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jaká je Petra pěstitelka?

Petra se pokládá za amatéra, který u pěstování zvolil taktiku postupu po malých krůčcích. Na chalupě si pochvaluje zkušené sousedy, kteří pomohou, poradí. Petře se ovšem podařilo vypěstovat vlastní žampiony. Na tento pěstitelský úspěch je náležitě hrdá. Houby miluje, ale větším houbařem je její manžel. Oba rádi chodí na houby do lesa. Petra tvrdí, že její manžel houby ani nehledá, on si pro ně jde jaksi cíleně. Stačí mu se rozhlédnout a pak zamířit do houští, kde je očekává a opravdu houby tam jsou.

Zahrada coby místo odpočinku versus práce

Petra se snaží tyto dvě věci vyvažovat. Vzhledem k tomu, že v Praze má menší zahrádku, tak tam má převážně kytky a sem tam nějaký keřík. Tato zahrádka je tak více místem odpočinku. I když by si chtěla založit bylinkový záhonek. A to z prostého důvodu, neboť často vaří. K tomuto účelu slouží právě zahrada na chalupě, kde se nachází jak skleník, tak i záhony pro pěstování různé zeleniny do kuchyně, jak konstatuje Petra.

Jako ženská má ráda okrasnou zahradu, jako kuchařka považuje užitnou za povinnost. Na chalupě pěstuje bylinky, které prostě u ní v kuchyni nemohou chybět. Ale na druhou stranu tvrdí, že se to nesmí přehánět, že má ráda, tu záhon, tu schovaný truhlík, tam malý nenápadný záhonek apod. Na prvním místě je pro ni vždy vzhled. Zkrátka aby to bylo pěkné.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář