Jmelí bílé je od starověku známé jako léčivá rostlina. Používalo se na různé neduhy od zánětu nervů až po degenerativní onemocnění kloubů. Ale můžete si ze jmelí připravit nějaký léčivý přípravek ještě dnes sami doma?
Jak jmelí vypadá
Asi každý zná cizopasnou rostlinu, která je zelená, vysoká asi 20–50 cm a roste v korunách listnatých i jehličnatých stromů. Stonky má vidličnaté, křehké, listy přisedlé, obvejčité, květy jsou drobné jednopohlavné, v mističkovité šešuli. Plodem je pak „bobule“, která je nejprve zelená a později bílé barvy.
Kde jmelí roste
Jmelí najdeme od nížin po podhůří. Kromě České republiky roste jmelí v celé Evropě kromě nejsevernějších částí, dále v Přední Asii, na Kavkaze, a dokonce v Himalájích.
Co se sbírá
Za léčivé se považují mladé konce větévek s listy. V těchto částech jsou obsaženy jedovaté viskotoxiny a lektiny, které dobře dokážou reagovat a ničit rakovinotvorné buňky. Dále jsou zde obsaženy triterpenické kyseliny, acetylcholin a glykosidy.
Jak se používá jmelí v lidovém léčitelství
Ačkoliv jmelí obsahuje jedovaté látky, odnepaměti bylo využíváno v lidovém léčitelství, a to jako nálev proti vysokému krevnímu tlaku, k léčení zánětů nervů, léčení artrózy, a také proti rakovině.
Na co si dát pozor
Pokud si budete chtít udělat nálev ze jmelí doma, dávejte především pozor, abyste nálev nepoužívali dlouho a nepřekračovali doporučené dávkování. Také se nedoporučuje pro děti, těhotné a kojící ženy. Použití jmelí vždy raději konzultujte s lékařem.
Jak připravit nálev
Asi lžíci jmelí naložte do 0,5 l studené vody a nechte 24 hodin odležet. Poté sceďte a nálev ohřejte (nepřipravujte odvar, protože vařením se léčivé látky ničí). Nálev pijte 2x denně ráno a večer po dobu nejvýše 14 dnů a pak si udělejte 14denní pauzu.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz