jmeli bile

Dá se jmelí používat jako léčivka i v domácím léčitelství? Připravte si léčivý přípravek sami doma

Jmelí bílé je od starověku známé jako léčivá rostlina. Používalo se na různé neduhy od zánětu nervů až po degenerativní onemocnění kloubů. Ale můžete si ze jmelí připravit nějaký léčivý přípravek ještě dnes sami doma?

Jak jmelí vypadá

Asi každý zná cizopasnou rostlinu, která je zelená, vysoká asi 20–50 cm a roste v korunách listnatých i jehličnatých stromů. Stonky má vidličnaté, křehké, listy přisedlé, obvejčité, květy jsou drobné jednopohlavné, v mističkovité šešuli. Plodem je pak „bobule“, která je nejprve zelená a později bílé barvy.

Kde jmelí roste

Jmelí najdeme od nížin po podhůří. Kromě České republiky roste jmelí v celé Evropě kromě nejsevernějších částí, dále v Přední Asii, na Kavkaze, a dokonce v Himalájích.

jmeli - Dá se jmelí používat jako léčivka i v domácím léčitelství? Připravte si léčivý přípravek sami doma

Zdroj foto: Nefronus / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)   jmelí bílé

Co se sbírá

Za léčivé se považují mladé konce větévek s listy. V těchto částech jsou obsaženy jedovaté viskotoxiny a lektiny, které dobře dokážou reagovat a ničit rakovinotvorné buňky. Dále jsou zde obsaženy triterpenické kyseliny, acetylcholin a glykosidy.

Jak se používá jmelí v lidovém léčitelství

Ačkoliv jmelí obsahuje jedovaté látky, odnepaměti bylo využíváno v lidovém léčitelství, a to jako nálev proti vysokému krevnímu tlaku, k léčení zánětů nervů, léčení artrózy, a také proti rakovině.

Na co si dát pozor

Pokud si budete chtít udělat nálev ze jmelí doma, dávejte především pozor, abyste nálev nepoužívali dlouho a nepřekračovali doporučené dávkování. Také se nedoporučuje pro děti, těhotné a kojící ženy. Použití jmelí vždy raději konzultujte s lékařem.

Jak připravit nálev

Asi lžíci jmelí naložte do 0,5 l studené vody a nechte 24 hodin odležet. Poté sceďte a nálev ohřejte (nepřipravujte odvar, protože vařením se léčivé látky ničí). Nálev pijte 2x denně ráno a večer po dobu nejvýše 14 dnů a pak si udělejte 14denní pauzu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář