bazalka 1

Jak pečovat o kupovanou bazalku?

4.8.2018
12 906 Zobrazení

O bazalce se říká, že umí zbavit opilosti a naopak napomáhá v lásce. Ať už je to pravda nebo ne, patří tato rostlina k nejoblíbenějším bylinkám našich kuchyní, a tak ji dnes běžně můžeme koupit v každém supermarketu. I takto vzrostlá rostlina je však velmi náročná a tak málokomu vydrží déle než několik týdnů. Jak tedy o ni pečovat?

Pořiďte si kvalitní rostlinu

V první řadě je potřeba si uvědomit, že všechny bylinky zakoupené v běžném obchodě bývají zpravidla méně kvalitní a ani následná dobrá péče nemusí stačit k tomu, aby se rostlině dařilo. Pokud si tedy nechcete bylinku vypěstovat sami, zkuste si ji obstarat spíše na farmářských trzích nebo v zahradnictví.

Zvažte přesazení

Pokud si nejste jistí, že bazalka je zasazena ve vhodné půdě, přesaďte ji. Květináč naplňte organickým kompostem. Vhodné je promísit kompost s peritem, který dopřeje rostlině provzdušňování a tím i lepší růst. Při přesazování ji vytáhněte opatrně za listy, aby se nepoškodily kořínky.

Vytvořte pro ni vhodné podmínky

Bazalku můžete pěstovat na zahrádce, ale i uvnitř v bytě. Důležité je, aby měla dostatek světla a tepla. Při vysazení na zahradě se vyvarujte větrným místům, přímému slunci a přímému dešti. Doporučuje se bazalku přesadit do blízkosti rajčat, které potřebují podobné podmínky pro zálivku. Rajčatový keř navíc ochrání choulostivou bylinku před změnami počasí. Říká se také, že blízkost bazalky ovlivňuje také chuť rajčat.

Při pěstování v bytě umístěte bylinku na slunný okenní parapet v místnosti se stálou teplotou. Není příliš vhodné pěstovat bazalku v květináči přímo v kuchyni, kde se neustále mění vlhkost a teplota vzduchu.

Pozor na chyby při zálivce

Bazalka patří k velmi žíznivým rostlinám, vyžadujícím pravidelnou a relativně silnou zálivku. Vyvarujte se však přímému zalévání rostliny a listů. V záhonu zalévejte výhradně ke kořenům, v květináči vsaďte na zalévání pomocí odtokové misky. Četnost zálivky upravte dle vlhkosti prostředí, ve kterém se rostlina vyskytuje. Substrát by neměl nikdy být suchý. Také přehnaná zálivka může rostlině uškodit, jelikož způsobuje černou plíseň na listech.

Zaštipujte

Aby bazalka nepřerůstala do výšky, je potřeba vrcholky výhonků a mladé lístky zaštipovat. Ideální je ponechávat rostlině jen 2-3 patra listů. Výsledkem bude silná košatá rostlina bez nežádoucích květů. Květy na bazalce necháváme pouze v případě, že z jejich semen po odkvětu budeme chtít vypěstovat další rostlinu.
 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

2 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít