trubac

Trubač neboli křivouš: Atraktivní liána pro pergoly nebo zdi

I když má české pojmenování, zahrádkáři ho znají především pod jménem trubač. Nejčastěji se pěstuje jako popínavá rostlina, dokáže zaplnit prázdný prostor. Je snadno rostoucí a dokáže ozdobit ploty, treláže, zídky i pergoly.

Trubač (Campsis) se nejčastěji pěstuje jako pnoucí rostlina. Může se však pěstovat i jako solitér v podobě stromku. Původně se ale jedná o liánu, proto trubač potřebuje pro svůj růst silnou oporu. V létě jsou šlahouny ozdobeny nápadnými, trubkovitými květy barvy oranžové, červené nebo žluté, ty vyrůstají v hroznech. Květy se objevují od června do září.

Jaké druhy se nejčastěji pěstují

Trubač kořenující (Campsis radicans) je u nás nejčastěji pěstovaných druhem, je poměrně otužilý. Pochází z jihovýchodu Spojených států amerických. Je to opadavá, vytrvalá, dřevnatá liána. Květy mají většinou barvu oranžovočervenou, vzácněji žlutou. Kvete od července do září, květy vyrůstají ve skupince na koncích letorostů. Na starších kusech se tvoří vzdušné kořeny, kterými se liána přichytává k opěře.

Trubač velkokvětý (Campsis grandiflora) má původ v Číně a je méně otužilý než předchozí druh. Dorůstá do výšky 5 m a do šířky 3 m . Kvete velkými, oranžovými květy v období červenec – říjen. Ty vyrůstají také v hroznech. Alespoň ze začátku je třeba tento druh vyvazovat k opěře, vytváří méně příchytných kořenů.

rostlina trubac - Trubač neboli křivouš: Atraktivní liána pro pergoly nebo zdi

Jak trubač pěstovat

Prospívá jim chráněné a slunné stanoviště. Nemá rád přemokření, má dužnaté kořeny, které potom mají tendenci uhnívat. Půda mu vyhovuje lehká, propustná a bohatá na živiny. Trubač se sází do jámy zhruba 50×50 cm, na dno můžete přidat zralý kompost. Po zasazení zalejte, později už nepotřebuje tolik zalévat, protože má dužnaté kořeny a ty si vláhu zajistí. Kořeny by měly být ve stínu, proto můžete kořenovou část skrýt půdopokryvnými rostlinami. V zimě ho chraňte přikrývkou. Trubač se příliš nehodí pro pěstování v nádobách na balkoně nebo terasách, kvete tam málo nebo vůbec.

Jak provést řez

Trubač se řeže v období vegetačního klidu, nejlépe na přelomu zimy a jara. Po výsadbě se základní kostra keře může tvořit 2-3 sezóny, proto pomáháme vytvarovat kostru přivazováním k opoře. Nejprve se zbavíme starých a proschlých částí, příliš tenkých nebo zahušťujících výhonů. Vzrostlý trubač zmlazujeme řezem všech prutů na výšku 30 cm od země. V jiném období trubač neřežte, na koncích větví vyrůstají poupata a o ty byste se připravili.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

3 Komentářů

Zanechte komentář

eight + twenty =