motyl

Jak přilákat do vaší zahrady motýly. Dejte jim útočiště a pestrou zahradu plnou květin

Máte krásně a vkusně osázenou zahradu, doplněnou o zajímavé dekorace. Co však doplní celkovou atmosféru, jsou barevná křídla motýlů. Z návštěvy motýlů se můžete těšit celé léto, pokud jim nabídnete květy plné sladkého nektaru. Jak tedy přilákat motýly?

Odhaduje se, že u nás žije přibližně 140 druhů motýlů, ale téměř polovina patří mezi ohrožené druhy. Některé dokonce vymírají a jsou druhy, které již vymřely. Na vině je nedostatek přirozeného prostoru pro motýly – chybějící květnaté louky, meze, pařezy, stromy, ale i potrava pro housenky motýlů a používání chemie v zemědělství. Motýlům můžete pomoci i vy, když jim poskytnete útočiště a pestrou zahradu plnou květin, bez zbytečného používání chemických prostředků.

Jak je přilákat?

Motýli neocení natolik krásu květů, ale šťavnatý nektar. Květina, která pro nás vypadá naprosto nezajímavě, je někdy přímo magnetem pro motýly. Ideální je zahrada, která má dostatek šlechtěných i planých květin. Pravým rájem, je postupně sečená, květinová louka. Zkuste ponechat na zahradě luční koutek, kde rostou jetele, bodláky, kopřivy, hluchavky. Motýli do takového koutku budou klást vajíčka a rostliny jsou zároveň potravou pro housenky. Takto se u vás budou líhnout celé generace motýlů.

motýlek - Jak přilákat do vaší zahrady motýly. Dejte jim útočiště a pestrou zahradu plnou květin

Co motýlům chutná

Osvědčené motýlí květiny jsou floxy, dobromysl, šalvěj, levandule, rozchodníky, hrachory, kopretiny, astry, řebříčky, jiřinky, violka, šeřík. Brzy zjara jsou to cibuloviny, tařičky, primulky a kočičky.

Naprostým lákadlem je pro motýly Komule Davidova neboli motýlí keř. Kvete po celé léto až do podzimu, její květenství je motýly hustě obsypáno. Pro výsadbu je nejlepší jaro, kupujte vždy kontejnerové rostliny. Když ji zalijete a pohnojíte, první květy se objeví poměrně brzy, v dalších letech budou přibývat.

Sladký nektar sosají motýli dlouhým a tenkým sosáčkem, který je normálně stočený. Motýli mají chuťové buňky i na chodidlech, pokud jejich nohy zjistí něco dobrého, sosáček se natáhne.

Nejen potrava a útočiště je pro motýly důležitá, potřebují i pít. Pravidelně doplňujte pítka pro ptáky, nechte mističky s vodou vedle záhonů, můžete do nich přidat i kamínky, aby na nich mohli přistát.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář