chvostoskok

Jak bojovat s chvostoskoky u pokojových rostlin

Chvostoskoci jsou malí, asi 2 mm dlouzí broučci, kteří jsou na pokojových rostlinách vidět nejčastěji v létě. Uvidíte je zejména na trvale zamokřeném substrátu, protože jim svědčí vlhko. Poznáte je podle bílé až žlutavé barvy a také podle charakteristického skákání. Jsou však nebezpeční rostlinám a jak se jich zbavit?

Jsou chvostoskoci nebezpeční rostlinám?

Tady je potřeba říci, že jsou, i když méně, než byste čekali. Rostlinám škodí mnohem více jiní škůdci, jako např. mšice, molice, svilušky a řada dalších. Chvostoskoci se živí převážně odumřelými zbytky rostlin, i když při přemnožení nepohrdnou ani kořeny či zdravými mladými výhonky.

Jak se jich zbavit

Zjistíte-li přítomnost těchto broučků včas, zkuste omezit zálivku a nechat zeminu na čas zcela vyschnout. K tomu vám může pomoci i vrstvička písku, kterou pokladete svrchu zeminu v květináči, protože písek i po zalití vyschne dříve než hlína. Jsou-li chvostoskoci přemnoženi a tento způsob nepomůže, postříkejte rostlinu vhodným insekticidem (např. Mospilan).

Chvostoskoci jsou krmivem pro akvarijní ryby a terarijní živočichy

Ano, chvostoskoci mají i užitečné využití. Akvaristé a teraristé si je kupují na krmení dravých akvarijních rybiček a terarijních živočichů (různé žabky, chameleoni, ještěrky apod.). Někteří si je dokonce doma chovají právě za účelem krmení dalších zvířátek. Máte-li tedy kromě pokojovek i akvárium či terárium, můžete také chvostoskoky nalákat např. na mokrou kůru nebo lišejník, přenést je od květiny na jiné místo, a tam si je chovat a množit jako krmivo pro výše zmíněné živočichy.
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

twelve + 18 =