trávník

Jak si vytvořit krásný organický trávník?

Vypěstování zdravého, silného a krásného organického trávníku vyžaduje nejen změnu v hnojivech, ale i změnu myšlení. S ekologickým trávníkem zahajujete kulturní praktiky, abyste vyživili půdu a půda zase trávu. Přechod vašeho trávníku na organický vyžaduje počáteční investice času, úsilí i peněz, protože budete potřebovat obnovit půdu trávníku a zdraví trávy. Ale z dlouhodobého hlediska ušetříte peníze a úsilí, protože vaše tráva bude zdravá a silná a bude bojovat proti škůdcům a plevelům sama.

Zahustěte trávník

Šíření semen trávy nad stávajícím trávníkem je nejlepší způsob, jak získat svěží zelený trávník bez plevele. Tam, kde je tráva hustá a zdravá, nemají semena plevele místo ke klíčení a tráva může zanášet širší a hlubší kořenový systém, který efektivněji vytahuje živiny a vodu z půdy. Hledejte směs semen, která se hodí pro vaše podmínky: slunce nebo částečný odstín. (Tráva neroste dobře v plném stínu.)

Nejlepším obdobím pro zahušťování trávníku je podzim. Pokud ale na jaře zjistíte, že váš trávník je příliš řídký, nebojte se začít už na jaře. Než začnete, posečte trávník tak, aby byl 5 cm vysoký. Tak totiž umožníte, aby se sluneční záření mohlo dostat k novým sazenicím a ty začaly klíčit.

Přidejte kompost

Přidejte kompost, abyste zvýšili obsah organických látek v půdě až o 7 procent a současně výrazně zlepšili retenci vody.

Moudře zalévejte

V létě trávníky představují 40 až 60 % spotřeby vody v obytných oblastech, ale pomocí ekologických postupů – výběrem vhodných druhů trávy pro vaši oblast a použitím kompostu – to může znamenat mnohem méně vody. Zalévejte brzy ráno, aby se zabránilo houbovým onemocněním a snížení ztráty odpařováním. Hluboké, nepravidelné zavlažování trávy vysílá kořeny dolů do půdy, aby našly vlhkost a byly o to více odolné vůči suchu. Množství vody, kterou používáte, se liší pro každý druh trávy a typ půdy.

trávník - Jak si vytvořit krásný organický trávník?
Sekejte vysoký trávník

Sekejte trávník vždy, když dosáhne výšky asi 7,5 cm. Nastavte žací lištu na nejvyšší úroveň. Sekačka musí být ostrá – nechcete otřepané listy trávníku na své zahradě. To totiž umožňuje rychlé odpařování vody a tráva je náchylnější k infekci.

Posekanou trávu si ponechte

Namísto vyčesávání posekané trávy a její následné vyhození investujte do mulčovacích nůžek do vaší sekačky. Posekanou trávu si pak nechte. Jak se rozkládá, přidává do půdy cennou organickou hmotu a uvolňuje dusík, což znamená, že na hnojení budete věnovat méně času a peněz. Pokud necháte posekanou trávu na svém trávníku, nezpůsobí to spálenou trávu – to je způsobeno spíše nadměrným hnojením.

Hnojte zodpovědně

Organická hnojiva pochází z přírodních rostlinných, živočišných a minerálních zdrojů. Jakmile jsou tyto produkty aplikovány na trávník, půdní mikroorganismy rozkládají živiny ve formu, kterou mohou rostliny vstřebat. Organická hnojiva pomalu uvolňují živiny, protože rostliny je potřebují, ale stále je třeba dodržovat pokyny uvedené na obalech. Obecně platí nízká dávka na začátku podzimu a v polovině období.

Organický trávník

Tyto kroky jsou jednoduché a vyžadují (v průběhu času) méně práce než konvenční péče o trávník. Není to však žádné úsilí, protože máte jistotu, že chráníte svou rodinu a životní prostředí.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář