thuje

Který zerav zvolit do vaší zahrady

Víte, co je zerav? Pokud jste tento název ještě neslyšeli, pak ale určitě znáte pojmenování „thuje“, což je jeho latinská varianta. Nicméně zeravů existuje několik druhů a některé jsou vhodné jako živý plot, jiné zase jako solitér do zahrady. Vyberte si s námi.

Zerav západní

Zerav západní (Thuja occidentalis) je právě tím zeravem, který se nejčastěji používá do živých plotů. Je to tím, že rychle roste, nevadí mu ani jílovitá a přemokřená půda a snese i větší mrazy. Pro pěstitele je snad jedinou nevýhodou to, že jej často nechávají růst zcela bez zásahu, a přitom keř by potřeboval pravidelný řez a zastřihávání hned od počátku. Pozdější drastický zásah až do silného dřeva rostlinu poškodí a holá místa zarůstají jen velmi pomalu (ve stínu dokonce vůbec). Bez zásahu však dosáhne zerav až 15 metrů. Některé kultivary zeravu západního nerostou tak rychle a jsou vhodné jako solitéry do zahrady (Thuja occidentalis Smaragd) anebo dokonce pro pěstování v nádobách (Thuja occidentalis Danica).

Zerav korejský

Zerav korejský (Thuja koraiensis) pochází z Koreje a je výjimečně otužilý. Ploché větévky rostou lehce převisle. Mají šedozelenou barvu a šupiny po rozemnutí mandlově voní. Keř dosahuje výšky 2 metrů a je vhodný jako okrasný keř do zahrady.

thuje zerav - Který zerav zvolit do vaší zahrady

Zeravec východní

Zeravec východní (Thuja orientalis) pochází z Asie a není tolik otužilý jako předchozí druhy. Ovšem existují kultivary, které snesou i naši zimu. Oblíbený je např. Thuja orientalis Aurea Nana, který má zlatožlutou barvu, do svých 50 cm má kulatý nebo vejčitý tvar, po několika desítkách let vytváří kužel dosahující výšky až 2 metry. A druhým kultivarem vhodným do našich zahrad je Thuja orientalis Golden Surprise, který od počátku roste kuželovitě, má také žluté šupinovité listy, které se v létě mění na zelenou, a na podzim dokonce na oranžovou barvu.

Zerav řasnatý

Zerav řasnatý (Thuja plicata) pochází ze Severní Ameriky a byl oblíben Indiány pro své dřevo, které obsahuje olej, jež ho chrání před hnilobou. Jeho růst je mimořádně pomalý, ale zato dokáže dosáhnout až 60 m výšky. Pro pěstování v zahradě se hodí spíše jeho 2 kultivary: Thuja plicata Rogersii, který je trpasličí, dosahuje výšky 1 metru, roste vejčitě a vzpřímeně a má zlatožlutou barvu. A druhým je Thuja plicata Zebrina, který sice může dosáhnout až 15 metrů, ale jeho největší zvláštností jsou větvičky – jasně zelené se žlutými proužky.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář