Cuketa je takovým evergreenem v našich zahradách a ne nadarmo se říká, že pozdrav zahrádkářů po celé léto zní: „Nechcete cuketu?“ No ano, ale co z ní pořád vařit? A přitom možností je nepřeberně.
Jak cuketa vypadá a co obsahuje
Cuketa je kultivarem jednoleté plodové zeleniny pocházející od tykve obecné stejně jako třeba dýně. Zatímco tykev je amerického původu, cuketa neboli cukína byla vyšlechtěna v Itálii. Cuketa připomíná keřík, má velké listy na dlouhých řapících, květy má žluté a plod je dužnatý a protáhlý, tvarem se podobající okurce.
Cuketa obsahuje zejména mnoho vody – až 90 %, díky tomu je vhodná do jídelníčku všech, kteří se snaží zhubnout. Dále obsahuje vlákninu, vitamíny C a B, draslík, vápník, hořčík a fosfor.
Syrová, nebo tepelně upravená
Cuketa se u nás jí především tepelně upravené, ale mladé cukety je možné jíst i syrové jako okurky – třeba do salátů nebo na ozdobu chlebíčků a obložených chlebů.
Polévka
Z cukety si můžete uvařit chutnou polévku. Budete potřebovat 1 cuketu, máslo a hladkou mouku na jíšku, mrkev, smetanu, sůl, pepř a petržel. Cuketu omyjte, oloupejte a nakrájejte na menší kousky. Stejně tak mrkev. Obojí dejte vařit a vařte do změknutí. Mezitím si z másla a mouky připravte jíšku. Cuketu s mrkví rozmixujte ponorným mixérem a dejte znovu vařit. Do polévky promíchejte jíšku. Nechte asi 20 minut provařit. Poté přilijte smetanu, osolte, opepřete a vložte nakrájenou petrželku. Polévku můžete podávat s kostičkami opečeného chleba nebo housky.
Cuketové placičky
Zdravou a lehkou variantou jsou tyto cuketové placičky. Na ně budete potřebovat: 2 hrnky ovesných vloček, 1 cibuli, 3 stroužky česneku, 1 cuketu, 1 mrkev, majoránku, dobromysl a petržel. Vločky nejprve namočíme do osolené vody a necháme nabobtnat asi 2 hodiny. Na pánvi si osmahneme nakrájenou cibuli, česnek, nastrouhanou cuketu a mrkev. Poté vše smícháme, okořeníme bylinkami a smažíme na rozpáleném oleji. Placičky se dají jíst teplé i studené.
Cuketová omáčka na špagety
Špagety připravíme klasickým způsobem. Na omáčku si nakrájíme cibuli a česnek najemno a osmahneme na oleji. Přidáme nastrouhanou cuketu a pomalu smažíme na pánvi, než se špagety uvaří. Poté přidáme do směsi smetanu, osolíte a opepříme a podáváme jako omáčku na špagety, na talíři ještě zasypeme parmazánem.
Grilovaná zelenina na špagety
Špagety opět připravíme klasickým způsobem. Na grilovací pánvi opečeme na kolečka nakrájenou mladou cuketu, na proužky nakrájené papriky všech barev a rajčata. Nakonec grilovanou zeleninu osolíme a opepříme a podáváme na špagetách, sypeme sýrem.
Bramborovo-cuketový bramborák
Bramborák připravíme klasicky, jen polovinu brambor nahradíme cuketou a vynecháme mléko, protože cuketa má dost vody.
Smažená cuketa
Větší cuketu oloupeme, rozkrojíme napůl, vydlabeme lžící semínka a nakrájíme na půlměsíčky. Půlměsíčky obalujeme v hladké mouce, vajíčku a strouhance a smažíme na oleji nebo sádle dozlatova. Podáváme s bramborovou kaší a domácí tatarkou.
Cuketová buchta s jablky
1 cuketu nastrouháme nahrubo, přidáme vejce, šálek oleje, šálek mléka, 250 g cukru, 500 g polohrubé mouky a 1 prášek do pečiva, všechny suroviny promícháme. Těsto uhladíme do vymazané a vysypané formy a poklademe na měsíčky nakrájenými jablky. Jablka ještě zasypeme cukrem smíchaným se skořicí.
Cuketový perník
A poslední sladkou tečkou bude perník. Připravíme si půl cukety nastrouhané nahrubo, 1 vejce, šálek oleje, 1 šálek mléka, 200 g cukru, 400 g hladké mouky, kakao, 1 prášek do perníku. Vše smícháme a nalijeme do vymazané a vysypané formy. Po upečení necháme perník vychladnout. Z čokolády na vaření a kousku másla si připravíme čokoládovou polevu, tou perník potřeme a posypeme kokosem nebo strouhanými oříšky. Dětem uděláme radost, když část perníku posypeme barevným sypáním.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz