sekacka

Jak správně sekat trávu?

18.6.2020
4 492 Zobrazení

Krásný trávník je snem mnoha majitelů zahrad. Sekání trávy má však svá pravidla. Jak se má provádět správně?

Kdy a jak sekat?

Obecně je vhodné období pro sekání trávníku od poloviny března do pozdního podzimu.

Přibližné rozmezí je 1x za 2 týdny, až 1x za týden. Frekvence se však odvíjí hlavně od našich konkrétních požadavků na vzhled trávníku.

Krátce střižený trávník vyžaduje častější údržbu, trávník připomínající louku můžeme sekat méně často. Výška seku se většinou pohybuje mezi 3 až 6 cm. Zda vůbec chtít precizně sekaný nízký trávník, to je otázkou estetických preferencí i ekologického cítění.

Kvalitní trávník spotřebuje 25 až 40 litrů vody na metr čtvereční. V období silného sucha, kdy je nutné vodou šetřit, to může být rozhodující faktor, proč nechat sekačku raději ještě v garáži. Botanikové navíc upozorňují na to, že vysoká tráva je znatelně druhově rozmanitější, úkryt tu nalezne také mnoho zástupců hmyzí říše.

Kdo se však rozhodne posekat, vyplatí se mu zamyslet se nad systémem sekání. Že to nic není, protože zkrátka jezdíte sekačkou sem a tam? Správná technika má svá pravidla. Začít je vhodné na okraji a pak sesekávat postupně jednotlivé pásy. Výhodou je, že se sekačkou se nemusíte vracet a směřujete pouze dopředu.

Čím sekat?

Jen málokterý majitel trávníku je dnes vybaven kosou, většina se spoléhá na pomoc sekačky na trávu. Kterou si vybrat?

Základní rozdělení sekaček dostupných na současném trhu je podle pohonu. Sekačky se tak dělí na benzínové, elektrické, akumulátorové, robotické a ruční. Všechny mají svoje přednosti a zvolit bychom si je měli s ohledem na podmínky i vlastní preference.

Benzínové sekačky

Benzínovou sekačkou lze posekat i mokrý trávník. Benzínová sekačka má vyšší výkon a využijete ji i na větší plochu. Současně jí nevadí vzrostlejší tráva a nemusíte se trápit s kabelem. Jsou ale o něco dražší, nejprodávanější benzínové sekačky se pohybují okolo 6 000 Kč.

sekat - Jak správně sekat trávu?

Zdroj foto: envato

Elektrické sekačky

S elektrickou sekačkou už je potřeba na mokré trávě vysoké opatrnosti. Pokud však smýšlíte více ekologicky a zároveň ohleduplně vůči jiným majitelům trávníků v okolí, elektrická sekačka pro vás bude volbou díky menší zátěži životního prostředí i tiššímu chodu.

Akumulátorové sekačky

Akumulátorové sekačky řeší elegantně problém benzínového pohonu i nutnost kabelu. Jsou tiché, neprodukují emise, nevyžadují složitý servis. Budete si muset ale samozřejmě počkat, než se zařízení nabije. Stále ještě si však za komfort budete muset poněkud připlatit.

Ruční vřetenové sekačky

Ruční vřetenová sekačka je vhodná především pro sečení menších ploch. Ekonomicky jsou tato zařízení výhodná, neboť nevyžadují žádný pohon, a nelze proti nim nic namítat ani z hlediska ekologie. Nejsou hlučné, ale sekání na velké ploše vám hravě nahradí návštěvu posilovny.

Robotické sekačky

Robotické sekačky představují v segmentu sekaček to nejmodernější. Pracuje se s nimi jednoduše. Sekačku nastavíte a necháte ji konat její práci. Způsob jejich činnosti připomíná robotický vysavač, pokud už takový máte, nebude pro vás princip novinkou. Nevýhodou je, že nejsou vhodné pro každý typ pozemku. Nákup je proto nutné si důkladně rozvážit, a to i vzhledem k tomu, že tyto sekačky nejsou levné. Při rozhodování vám určitě pomůže srovnávací test robotických sekaček.

—————–Komerční článek—————-

Jako redakce portálu sazenicka.cz přinášíme pro naše čtenáře články, informace zejména pro milovníky pěstování a zahradničení. Připravili jsme rovněž databázi rostlin, kterou pro vás pravidelně aktualizujeme.

Zanechte komentář