Málokteré keře jsou tak variabilní, dají se využít ke zpevnění svahu, jako solitéry, do živých plotů, slouží i jako náhrada za trávník. Aby toho nebylo málo, jsou skalníky okrasné listem, květem i plodem. V neposlední řadě jsou užitečné jako potrava pro ptáky.
Skalníky (Cotoneaster) jsou velmi mnohotvárné keře. Z více než padesáti druhů jich část pochází z Himalájí, Číny, některé mají domovinu v severní Africe a některé dokonce v Evropě. Z původních druhů bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů. Lišící se vzrůstem, barvou plodů i velikostí. Příbuznými skalníků jsou růže, jeřabiny, hloh, jahodník a další.
Variabilní využití skalníků
Do živých plotů se hodí široce rostoucí skalník rozkladitý (C. divaricatus) nebo skalník ostrolistý (C. akutifolius). Dorůstají výšky 2-3 m, není ale problém je do požadované výšky a tvaru upravit řezem. Velice dobře snáší i hluboký řez. Po zastřihnutí se zahustí a pokud už máte starší keříky, jen tak se skrz plot nikdo nedostane.
Tam, kde marně pěstujete trávník a stále se mu nedaří, vysaďte skalníky. Například skalník rozprostřený (C.
Do větších zahrad sáhněte po skalníku mnohokvětém (C. multiflorus), dorůstá výšky až 3 metry a rozrůstá se i do šířky. Z dalších druhů jsou to skalník vrbolistý (C. salicifolia), vzpřímený keř s převislými větvemi a skalník puchýřnatý (C. bullatus), který je vyššího vzrůstu a rádi v něm sídlí ptáci. Také je medonosný.
K doplnění skalky slouží například skalník přitisklý (C. adpresus), má narůžovělé jarní kvítky, okrasné malvičky a drobné lístky. Rozrůstá se do stran, ale řezem ho udržíte v požadované velikosti. Dalším typem vhodný pro skalky je skalník drobnolistý (C. microphillus).
Skalníky jsou vhodné i do nádob, jsou to stejné druhy jako skalníky užité ve skalkách, konkrétně skalník ´John Waterer´ je elegantním druhem skalníku.
Podmínky pro pěstování
Nejlépe se jim daří na plném slunci, snesou však i polostín. Potřebují propustnou a volně prodyšnou půdu. Veškeré druhy, které u nás můžete koupit, jsou mrazuvzdorné. Keře jsou však velmi přizpůsobivé. Vysazovat je můžete celoročně, z pěstební nádoby rovnou na záhon. Nemusí se přihnojovat. Stálezelené druhy chraňte chvojím.
Skalníky jsou dlouhověké, keře potřebují upravovat řezem a tvarovat, to můžete kdykoliv během vegetační sezóny. Pokud mu dopřejete radikální zmlazovací zásah, mějte na paměti, že vám několik let nepokvete.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz