Málokteré keře jsou tak variabilní, dají se využít ke zpevnění svahu, jako solitéry, do živých plotů, slouží i jako náhrada za trávník. Aby toho nebylo málo, jsou skalníky okrasné listem, květem i plodem. V neposlední řadě jsou užitečné jako potrava pro ptáky.
Skalníky (Cotoneaster) jsou velmi mnohotvárné keře. Z více než padesáti druhů jich část pochází z Himalájí, Číny, některé mají domovinu v severní Africe a některé dokonce v Evropě. Z původních druhů bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů. Lišící se vzrůstem, barvou plodů i velikostí. Příbuznými skalníků jsou růže, jeřabiny, hloh, jahodník a další.
Variabilní využití skalníků
Do živých plotů se hodí široce rostoucí skalník rozkladitý (C. divaricatus) nebo skalník ostrolistý (C. akutifolius). Dorůstají výšky 2-3 m, není ale problém je do požadované výšky a tvaru upravit řezem. Velice dobře snáší i hluboký řez. Po zastřihnutí se zahustí a pokud už máte starší keříky, jen tak se skrz plot nikdo nedostane.
Tam, kde marně pěstujete trávník a stále se mu nedaří, vysaďte skalníky. Například skalník rozprostřený (C. horizontalis). Růst jeho větví je vodorovný, roční přírůstek může být i jeden metr, tedy je spolehlivě půdopokryvný. Má tendenci se rozrůstat, ale snadno ho usměrníte řezem. Dalším půdopokryvným druhem je skalník Dammerův (C. Dammeri), je to nízký typ skalníku, který je stálezelený a nenáročný. Jako náhrada za trávník může sloužit i skalník přitisklý (C. adpresus). Časem vytvoří hustý pokryv, který brání růstu plevelu.
Do větších zahrad sáhněte po skalníku mnohokvětém (C. multiflorus), dorůstá výšky až 3 metry a rozrůstá se i do šířky. Z dalších druhů jsou to skalník vrbolistý (C. salicifolia), vzpřímený keř s převislými větvemi a skalník puchýřnatý (C. bullatus), který je vyššího vzrůstu a rádi v něm sídlí ptáci. Také je medonosný.
K doplnění skalky slouží například skalník přitisklý (C. adpresus), má narůžovělé jarní kvítky, okrasné malvičky a drobné lístky. Rozrůstá se do stran, ale řezem ho udržíte v požadované velikosti. Dalším typem vhodný pro skalky je skalník drobnolistý (C. microphillus).
Skalníky jsou vhodné i do nádob, jsou to stejné druhy jako skalníky užité ve skalkách, konkrétně skalník ´John Waterer´ je elegantním druhem skalníku.
Podmínky pro pěstování
Nejlépe se jim daří na plném slunci, snesou však i polostín. Potřebují propustnou a volně prodyšnou půdu. Veškeré druhy, které u nás můžete koupit, jsou mrazuvzdorné. Keře jsou však velmi přizpůsobivé. Vysazovat je můžete celoročně, z pěstební nádoby rovnou na záhon. Nemusí se přihnojovat. Stálezelené druhy chraňte chvojím.
Skalníky jsou dlouhověké, keře potřebují upravovat řezem a tvarovat, to můžete kdykoliv během vegetační sezóny. Pokud mu dopřejete radikální zmlazovací zásah, mějte na paměti, že vám několik let nepokvete.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz