dratovec rostlina

Krásnohlávek neboli drátovec: Stříbrný elegán s mnohostranným využitím

Rostlina získala název podle svých větviček, které připomínají drát. Jeho obliba roste, dá se využít jako solitér, doplněk kvetoucích rostlin, do nádob nebo v suchých vazbách. Drátovec má vzhled opravdu výjimečný.

Krásnohlávek, drátovec (Leucophyta brownii, Calocephalus brownii) je původem z oblasti západního pobřeží Austrálie až po Nový Jižní Wales a Tasmánii. Řadí se do čeledi hvězdnicovitých. Rostlina je bohatě větvená a celá stříbřitě plstnatá. Dosahuje výšky přibližně okolo 30 cm, ve své domovině i 1 m výšky. Roste jako kompaktní keřík, jeho stonky a listy jsou stříbřité, listy jsou velmi drobné a přisedlé, tak drátovec vypadá, jako bezlistý. To mu zajišťuje nevšední vzhled, kterého si všimli i aranžéři a využívají ho do vazeb. Hodí se téměř ke všemu. V létě na něm vykvétají kulovité, vlnaté a bledě žluté hlavičky kvítků, které nejsou příliš výrazné.

dratovec - Krásnohlávek neboli drátovec: Stříbrný elegán s mnohostranným využitímJak drátovec pěstovat

Většinou se rostlina pěstuje jako balkonovka či letnička. Na venkovní stanoviště se umísťuje až po 20. květnu, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Nejlépe mu vyhovuje propustná, písčitá půda a slunné či polo – slunné stanoviště. Postačí mu mírná zálivka, pozor na přemokření. Větrné stanoviště snáší dobře. Během vegetace mu prospějeme 1x 14 dní přihnojením hnojivem pro balkonové rostliny. Pokud budeme zaštipovat růstové vrcholy, zajistíme bohatší větvení keříku.

V létě si můžeme drátovec namnožit stonkovými řízky. V našich podmínkách mrazuvzdorný není, ale pokud ho necháte jako dekoraci venku, bude ještě dlouho vypadat dekorativně, jen musíme počítat s tím, že vymrzne. I když se většinou pěstuje jako letnička, lze ho uchovat i do příštího roku. Přeneseme nádobu do místnosti, kde teplota dosahuje 100 C – 150C a zároveň je tam dostatek světla. Zálivku výrazně omezíme.

Kde ho uplatnit?

Drátovec lze pěstovat na záhonu, v nádobě, truhlíku, závěsných koších, na skalce i jako lem kolem trávníku. Je dobře využitelný jako dekorace, ať už jako solitér nebo v kombinaci s kvetoucími rostlinami či v podzimních truhlících.

Velmi dobře se kombinuje s libavkou, okrasným zelím, vřesovci, levandulí, hebe, bramboříky či chryzantémou. Velmi působivě vypadá i ve vánočních dekoracích.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

eighteen − twelve =