bergenie

Rostliny, které milují stín

Téměř každý má na zahradě trochu stínu – může to být stínění budov, stromů, oplocení nebo jednoduše umístění vaší zahrady. Někdo to může brát jako nevýhodu, ale přitom to není takový velký problém. Existuje široká škála stromů, keřů a rostlin, které budou v této převážně přehlížené oblasti velmi dobře fungovat.

Možná vám pomůže nakreslit si jakousi mapu slunečního světla, abyste objevili, kam ve vaší zahradě sahá slunce. To je dobré vědět ještě před výsadbou, protože pak si naplánujete rostliny tak, aby se jim dařilo. Vezměte v úvahu také dobu, po kterou budou rostliny vystaveny stínu. Některé oblasti mohou být pouze na slunci nebo v částečném stínu, zatímco jiné mohou být v neustálém stínu.

Kapradiny

Kapradiny jsou zřejmou volbou pro stinné místo. Vytváří úžasné listy a dává lesní zahradě naturalistický výsadbový vzhled. Přeměňují zahradu na divokou, která nevypadá, jako by ji dělal člověk. Každý styl a design zahrady má prostor pro kapradiny, zdá se, že nabízejí kouzlo, které nemá žádná jiná rostlina.

Bergenie – „sloní ucho“

Tvrdé stálezelené trvalky pěstované pro své velké kožovité listy připomínající sloní uši. Odtud jejich jméno. Bergenie kvete na jaře (duben až květen) a nyní díky jejich rozsáhlému pěstování přicházejí v různých barvách a velikostech. Při založení tvoří bergenie hustý plevel, který odstraňuje zemní povrch. V zimě se mohou listy přeměnit na výraznou fialovou barvu.

Javor dlanitolistý

Javor dlanitolistý pochází původně z Japonska, Korey, Tchaj-wanu a východní Číny. Říká se mu také japonský javor. Je proslulý svou ohromující krásou v barvách podzimního listu a zajímavé kůry. Tento javor může tolerovat částečný stín, ale nemá rád silný vítr, takže vyžaduje chráněné místo na zahradě. K dispozici je mnoho kultivarů ve všech tvarech, velikostech a barvách.

Aukuba japonská

Aukuba japonská je známá také jako japonský vavřín. Jedná se o stálezelené keře s lesklými listy v zelené a pestré podobě. Tato tvrdá rostlina je dokonale šťastná v plném stínu, částečném odstínu a dokonce i v slunečných polohách. Navíc může růst v jakékoliv půdě. Tento kvetoucí keř produkuje na podzim červené plody.

Bohyška

Pohledná bohyška je ideální zahradní rostlina pro vlhké plochy zahrady, které se nacházejí v plném až částečném stínu. Tato zelená rostlina vytváří úchvatné listy a květiny, které mohou mít širokou škálu forem a barev, včetně modré, zlaté, zelené a pestré. Bohyšky vyžadují ochranu proti slimákům a hlemýžďům, použijte ostré kameny nebo štěrk či vaječné skořápky kolem této rostliny.

bohyška stín wikipedia - Rostliny, které milují stín

Zdroj foto: wikipedia

Bambus

Bambus je vždyzelenou dřevnatou trávou, která nabízí atraktivní svěží zeleň. Může být použita jako tropický efekt do jakékoliv zahrady. Jsou k dostání ve všech tvarech a velikostech, jsou odolné vůči stínu. Dobře poroste ve většině půd včetně hlíny.

Konvalinka vonná

Konvalinka vonná (Convallaria Majalis) je jednou z nejkrásnějších a nejznámějších rostlin pro pěstování ve stínu. Tvoří hustý koberec zelených listů a malé bílé květy. V květnu bílé květiny ve tvaru zvonu plní zahradu svou omamnou vůní. Tyto květiny se také používají v parfémovém průmyslu. Je také ideální pro květináče na terase.

Kamélie japonská

Jedná se o vytrvalý keř či strom, který je známý pro širokou škálu svých květinových typů a barev. Kamélie dává přednost kyselé půdě, je důležité ji chránit před silným větrem a ranním sluncem. Kamélie můžete úspěšně pěstovat v květináčích.

Mahónie cesmínolistá

Mahónie jsou vytrvalé stálezelené keře s nápadným listím a voňavými jasně žlutými květinami. Rostou v plném stínu, polostínu i na plném slunci, a to v nejrůznějších půdách. Mahónie mají ostnaté listy, takže tvoří dobré přírodní oplocení. Z květů se tvoří plody, které ptáci milují.

Rododendrony

Rododendron s barevnými květy a tmavě zelenými listy je skvělým doplňkem ke každé zahradě. Dodávají se v rozmezí od 30 cm do 6 m. Doba květu je také variabilní od ledna do srpna. Jelikož jsou přirozenými lesními rostlinami, preferují polostín. Také těží z toho, když jsou chráněny před chladnými větry.

Pieris

Střední stálezelený keř pěstovaný pro své lesklé listy, které na jaře mění barvu z červené na zelenou. Pieris nejlépe funguje na stinném místě – je potřeba chránit jej před silným větrem. Upřednostňuje kyselou půdu a vyžaduje mulčování a kompost každé jaro.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

twelve − 3 =