stromy

Jak je to s postřiky na zahradě? Proč je nutné čekat na jaro?

Často se stává, že se začínají likvidovat škody, které byly způsobeny pod sněhovou pokrývkou. Rovněž jsou i tací, kteří se zkrátka již nemohou dočkat příchodu jara a chtějí v dobrém rozmaru pomoci své zahradě k bohaté úrodě a v boji proti škůdcům. Poznáváte se? Tak v tomto případě zapomeňme na vžité stereotypy a pojďme s dobou. Proč? Protože začít se zimním postřikem proti škůdcům v této době stromům neprospěje.

Stejně tak je mýtus, že postřik je určen proti škůdcům, kteří způsobují červivost jablek, jako jsou například pilatky či obaleči. Proti těmto záškodníkům se provádí ošetření taktéž později.

Dnešní přípravky, které jsou aktuálně k dostání na trhu, nejsou totiž vhodné pro aplikaci v zimě. To je důvod posunutí do jarních měsíců. Ideální pro postřik je, když jsou teploty nad 7 až 10 °C  a v době, když jsou stromy už narašené. Aplikovat postřik je možné jen do doby před rozkvetením.

Postřik v předjaří coby znamení zahájení sezóny

Jarní postřik ovocných stromů a keřů je účinnou prevencí proti vzniku plísní, různých chorob a také efektivní zbraní proti škůdcům. Aby ošetření bylo maximálně efektivní, je třeba postřik použít ve správný čas a ve správně namíchaném poměru, použít adekvátní postřikovač, jenž dokáže přípravek náležitě rozptýlit.

 

větev 1 - Jak je to s postřiky na zahradě? Proč je nutné čekat na jaro?

Doba, kdy byl v předjaří postřik nepostradatelnou záležitostí, je už pryč. Dříve rovněž se používalo více agresivnějších přípravků, což sice dosáhlo účinku, ale jednalo se o mnoho chemických a škodlivých preparátů. Naštěstí tyto chemikálie z ekologických důvodů se už nesmí používat, což vede k tomu, že je zapotřebí provést komplexnější ochranu ovocných stromů. V tomto směru je i efektivní taková činnost, jako je odstraňování staré kůry u letitých stromů, neboť šupiny kůry jsou vhodným úkrytem pro vajíčka a larvy různých škůdců. Oškrábání kmene kovovým kartáčem by mělo být provedeno s přiměřenou razancí, neboť úkolem je odstranit šupiny a ne poškodit kmen.

Jak správně provést postřik?

Před samotnou aplikací je vhodné nejprve provést úklid v okolí stromů a keřů, ať už se jedná o výše uvedené odstranění kůry, ale také vyhrabání staré trávy, stromy by měly být prořezané, jinak byste ošetřovali i ty větve, které později budou odříznuty. Správnou organizací práce si lze ušetřit čas i zbytečně si naopak nepřidělávat více práce.

Správný termín postřiku nespočívá v čase, ale závisí na teplotě během dne, jak je již zmíněno výše. Ve vlastním zájmu použijte ekologické prostředky, kdy je třeba postřik provádět pečlivě a pomalu, aby došlo k plošnému a efektivnímu účinku.

Pro správnou aplikaci je zapotřebí použít postřikovač v adekvátní velikosti. V sortimentu nabídky najdete hned několik různých druhů. Pokud se jedná o malou plochu, tak vám bez problému postačí i ruční postřikovač.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář