vrbiny

Vrbina je všestranně využitelná rostlina. Ozdobí více míst na zahradě

Vrbiny jsou velmi variabilní rostliny, využijete je na mnoha místech v zahradě. Jsou to vděčné trvalky, které ozdobí trvalkové záhony, keřovité výsadby i okolí jezírka.

Vrbiny jsou různorodé rostliny, každému druhu to sluší na jiném místě.

Vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata) dosahuje výšky jednoho metru a její růst je vzpřímený. Rozrůstá se ochotně do stran a je hustě posetá listy. Rostlina nabízí zářivou záplavu žlutých květů už od počátku léta. Květenství je taktéž bohaté. Nejlépe vynikne v trvalkových záhonech. Pochází z jihu Evropy a je nenáročná na pěstování. Pokud jí částečně sestřihnete, může znovu na podzim kvést. Dobře snáší zimu v našich podmínkách.

vrbina tečkovaná - Vrbina je všestranně využitelná rostlina. Ozdobí více míst na zahradě

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia) má ráda vlhká místa a je půdopokryvná. Po zemi se rovnoměrně rozroste okrouhlými lístky a v létě se ještě vyzdobí žlutými kvítky. Její lodyhy jsou plazivé a kvete od června. Je to ideální rostlina k zahradním jezírkům, mokřinám a do vlhkých míst zahrad.

vrbina penízková - Vrbina je všestranně využitelná rostlina. Ozdobí více míst na zahradě

Vrbina brvitá Lysimachia ciliata) je zahrádkáři asi nejvyhledávanějším druhem. Její listy jsou kovově lesklé a purpurového zabarvení. Pokud má dostatečnou zálivku, roste poměrně dobře i na slunných a polostinných místech. Má svítivě žluté květy, které kontrastují s purpurově zbarvenými lístky. Rychle se rozrůstá podzemními výběžky.

vrbina brvitá - Vrbina je všestranně využitelná rostlina. Ozdobí více míst na zahradě

Vrbina sehnutá (Lysimachia clethroides) má dlouhé a bílé květenství, s ohnutou špičkou, působí velmi elegantně. Patří k asijským druhům vrbin a pěstební podmínky jsou náročnější. Vykvétá v červenci a srpnu, má ráda vlhká místa a polostín. Velmi pěkně vypadá jako podrost pod stromy.

vrbina sehnutá - Vrbina je všestranně využitelná rostlina. Ozdobí více míst na zahradě

Jak vrbiny pěstovat

Vrbiny jsou většinou vlhkomilné, svědčí jim kyprá, vlhká půda, bohatá na humus a živiny. Porostou na slunci i v polostínu, pozor na dostatek vláhy, tu vrbina potřebuje pro růst a kvetení. Rostlinu množíme dělením trsů, kdykoliv během sezóny, ale nejlépe na jaře. Množení je ale také možné i semeny. Při výsadbě nechte vrbinám vzdálenost 50 cm od sebe, hodně se rozrůstají.

Ve volné půdě dejte pozor, aby neutlačovala okolní rostliny svými podzemními výběžky. Je mrazuvzdorná a lze ji pěstovat i v nádobách.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář