špenát

Kopřivový špenát

O tom, že jsou kopřivy zdravé a léčivé, není sporu. Napadlo by vás ale udělat si z nich špenát? A přitom je to výhodné hned ze dvou důvodů: jednak do sebe dostanete mnoho vitamínů, zadruhé máte špenát vždy po ruce, zvláště pokud vám kopřivy rostou jako plevel přímo na zahrádce.

Co budeme na přípravu špenátu potřebovat

Na přípravu 4 porcí špenátu si připravte:

– 4 hrsti kopřiv,

– 1 lžíce másla,

– 1 lžíce hladké mouky,

– 1 menší nadrobno pokrájená cibule,

– 200 ml vroucí vody nebo vývaru,

– sůl, pepř, kmín, muškátový květ,

– drcený česnek,

– 2 lžíce smetany nebo 1 vajíčko.

kopřivy - Kopřivový špenát

Jak kopřivový špenát připravíme

Kopřivový špenát připravujeme podobně jako špenát klasický. Ovšem musíme dávat pozor na to, že kopřivy žahají. Pracujeme tedy aspoň ze začátku v gumových rukavicích. Kopřivy opereme ve studené vodě, odstraníme tuhé části a spaříme vroucí vodou. Necháme okapat. Mezitím si připravíme jíšku z másla, mouky a cibule. Jíšku zalijeme vroucí vodou nebo vývarem a přidáme spařené okapané kopřivy a provaříme asi 20 minut. Poté ochutíme drceným česnekem, solí, pepřem, kmínem a muškátovým květem, rozmixujeme a úplně nakonec přidáme smetanu nebo vajíčko, aby chuť špenátu byla dokonalá.

K čemu se kopřivový špenát hodí

Ideální kombinací i z hlediska vitamínů je vařený brambor, volské oko, kopřivový špenát a zelenina na ozdobu. Jinak se ale tento špenát hodí i k hovězímu či vepřovému masu, stejně tak i k pečenému kuřeti s bramborovým knedlíkem. Je to velmi odlehčená varianta plná minerálních látek a vitamínů.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář