mesicek

Jak a kdy připravit záhony na jarní výsadbu

Jarní výsadba: Na jaře je potřeba udělat na zahradě mnoho věcí: zasadit stromy a keře, které se vysazují právě na jaře, připravit záhony, ostříhat růže, prořezat stromy i keře, vyčistit a poprvé posekat trávník. Dnes se zaměříme na přípravu záhonů.

Kdy se pustit do přípravy záhonů

Obecně platí, že do přípravy záhonů se můžete pustit, jakmile to počasí dovolí, tj. nebude sněhová pokrývka a nebudou přízemní mrazíky, ideálně by teplota měla být alespoň přes den kolem 10 °C.

Nebojte se pustit do přípravy záhonů dříve, než začnete sít a sázet. Jen nezapomeňte připravený záhon přikrýt černou netkanou textilií, aby vám tam nevyrostl znovu plevel.

Jak záhon připravit

Záhony jsou většinou zryté z podzimu. Při té příležitosti jste do nich určitě přidali kompost nebo hnůj. Na jaře tedy stačí záhony nakypřit – nejlépe motyčkou, vytrhat plevel a uhrabat hráběmi (kovovými), aby byl záhon urovnán. Další přihnojování v této době není nutné. Přihnojovat budete až rostliny, které to vyžadují.

cibule 600x400 - Jak a kdy připravit záhony na jarní výsadbu

Zdroj foto: pixabay

Kterou zeleninu můžete vysévat na jaře přímo na záhon a kdy

V polovině března můžete na venkovní záhony vysévat: ředkvičky, špenát, raný salát, kořenovou zeleninu (mrkev, petržel), kopr, jarní česnek (pokud jej v obchodech seženete), hrách a červenou řepu. Na konci března můžete vysazovat cibuli ze sazeček.

Které okrasné květiny můžete vysévat přímo na záhon a kdy

Okrasné a léčivé rostliny můžete vysévat od března: měsíček, černuchu, ostrožku nebo sluncovku. Od dubna pak trvalky a cibulové a hlíznaté rostliny, které mají vykvétat v létě (gladioly atd.) nebo na podzim (jiřinky).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít