jinan

Jinan ozdobí zahradu a netrpí na škůdce. Je velmi odolný a má mnoho léčivých účinků

19.10.2018
1 946 Zobrazení

Je to úžasný strom, který žije na naší planetě v nezměněné podobě už od dob dinosaurů. Zaujme svým nevšedním vějířovitým tvarem listů, na podzim pak zářivě žlutou barvou, do které se odívá. A uplatní se i jako léčivka.

Dlouhou dobu se myslelo, že Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) roste jenom v Číně. Tady ho používali především buddhističtí mniší k dekoraci svých zahrad a také jako rostlinu oddalující stáří. V roce 1691 však byl objeven i na japonských ostrovech, kam se velmi pravděpodobně dostal právě z Číny. O jeho odolnosti svědčí i jeden historický fakt: když byla v roce 1945 zničena Hirošima atomovým výbuchem, nepřežilo vůbec nic – kromě čtyř statných jinanů, které už následujícího jara potěšily okolí svými květy.

Jinan a výška 40 metrů? U nás naštěstí ne

Ve své domovině dorůstá tento strom opravdu úctyhodných rozměrů, výjimko nejsou ani čtyřicetimetrové kusy. Naše podnební podmínky mu však podobné hrátky nedovolují – limitem je přibližně 15 metrů. Jinanu trvá tři generace než plně doroste, proto se mu v Číně také říká „strom děda a vnuka.“

Díky tomu, že existují na zemi již miliony let, se tyto stromy dokázaly adaptovat prakticky na jakékoliv podmínky. Nevadí jim znečištěné ovzduší ani velmi slaná půda – nejlépe se jim však bude přece jen dařit v sušší jílovité zemině. Má to ale svůj háček – plody samičích stromů nepříjemně zapáchají, na zahradu proto vysazujeme pouze samce. Plodů se sice nedočkáme, ale to v našich podmínkách až tolik nevadí.

Ty se sice v Číně sbírají a konzumují jako oříšky, u nás však něco podobného nemá tradici. Pokud byste se přesto chtěli pokusit o úspěšné pěstování, pamatujte si, že jedna samčí rostlina dokáže bez problému opylit až pět samicích. Na choroby ani škůdce jinan netrpí.

Léčivé listy jinanu pomohou s mnoha chorobami

V reklamách je nám jinan v poslední době představován téměř jako zázračná bylina. Dá se totiž použít na celou řadu neduhů, jmenovat můžeme zejména:

  • kardiovaskulárních (srdečně-cévní) onemocnění
  • mozkové obtíže – zlepšuje paměť a podporuje psychiku, zlepšuje neuronové spoje po úrazech…
  • Alzheimerovu chorobu
  • hemoroidy
  • arterosklerózu
  • nedokrvení končetin a náchylnost na krvácení z nosu
  • žilní problémy
  • bércové vředy

Listy do domácí lékárničky se sbírají těsně předtím, než začnou na podzim žloutnout. Tehdy v sobě mají nejvíce účinných látek. Pro domácí použití je vhodný odvar připravený ze dvou hrstí čerstvých listů (nebo jedné hrsti sušených) zalitých 500 ml horké vody. Dávku popíjíme během celého dne. Podle lékařských studie nemá dlouhodobé užívání jinanu žádné vedlejší účinky, nebude-li překročeno maximální povolené množství, jež je ovšem daleko za výše popsaným návodem. Užívat by ho neměly pouze těhotné a kojící ženy a děti do šesti let věku.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít