květ kapary

Kapary nejen jako pochoutka, ale i jako prevence rakoviny

Věděli jste, že z kapary se mohou konzumovat poupata, plody i listy? A že tato rostlina obsahuje protirakovinotvorné látky, např. antioxidant kvercetin? Seznamte se s kaparou blíže.

Odkud pochází

Kapara (Capparis spinosa) pochází z tropické západní a jihozápadní Asie, odtud se však rozšířila i do Středozemí, východní Afriky, Turecka, na Pyrenejský poloostrov, ale také na Madagaskar, na Tichomořské ostrovy a do Austrálie.

Jakou mají kapary chuť

Nakládaná poupata mají kořenitou, nakyslou, mírně štiplavou a svíravou chuť. Je to způsobeno tím, že se z poupat postupně uvolňuje tzv. hořčičný olej, který tuto intenzivní chuť vytváří.

kapary - Kapary nejen jako pochoutka, ale i jako prevence rakoviny

Jak využít kapary v kuchyni

Naprosto tradiční je jejich přidání do tatarské omáčky, ale můžete je bez obav přidat do salátů, k těstovinám, masům (kuře, ryby) i do polévek. Výborně doplní uzeného lososa. Zatímco poupata a plody se konzumují nakládané, listy se mohou přidávat do salátů. Mladé výhonky je dokonce možné povařit a podávat podobným způsobem jako chřest. Poupata i plody se ve Středomoří zdobí nápoje s Martini.

Co kapary obsahují a jak mohou pomoci v léčení

Kapary obsahují vitamín A, vitamín K, vitamíny skupiny B, z prvků zejména měď a železo. Kapary nám pomáhají při léčení nadýmání, plynatosti, průjmu, bolestí břicha, cirhózy jater, ale i kašle a očních zánětů. Kapary obsahují látky, které preventivně působí proti rakovině. Mají také protizánětlivé, antivirové a antioxidační účinky. Mohou pomoci při revmatismu a bolesti kloubů. A pozor: ve starověku byly považovány za afrodiziakum.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít