kachlová kamna

Moderní vybavení zahradního domku či chalupy – kachlový sporák

Myslíte si, že hloupého Honzu uvidíte spát za pecí už leda tak v pohádkách? Nemusí tomu tak být napořád. Vždyť praktické a krásné kachlové pece, dýchající hřejivou připomínkou starých časů, se na naše chaty a chalupy znovu vracejí. Zbývá tedy pořídit si jen nějakého tohoto šikovného chalana s ranečkem buchet…Je to vlastně zajímavý paradox. Objevujeme něco, co už bylo dříve objeveno a vracíme se k tomu,co naši předkové znali tak důvěrně. V případě kachlových sporáků jde vlastně o maličko vylepšenou vlnu retro, zasahující pouze o něco dále do historie. Ale nenechte se mýlit, žádného omezení komfortu ani obtížné obsluhy se bát nemusíte.

Proč všechny milovníky pohodlí okouzlily právě kachlové sporáky?

Jednoduše se u nich ohřejete, a zároveň si s klidem můžete uvařit nebo upéct něco dobrého na zub. Jsou krásné a jejich obsluhu zvládnou i větší děti, budete-li jim v prvních krocích spolehlivým rádcem.

A navíc díky neustále se zvyšujícím cenám plynu a elektřiny představuje topení dřevem cenově velmi přijatelnou alternativu rodinného pohodlí. Topit i vařit totiž můžete z jednoho zdroje, takže vaše náklady za energii, vynaloženou k těmto účelům, mohou během roku poklesnout až na polovinu! O tom se tedy rozhodně vyplatí alespoň uvažovat!

kamna - Moderní vybavení zahradního domku či chalupy – kachlový sporák

Co je letos v módě?

Když už retro, tak se vším všudy, dalo by se říct. Absolutní klasikou jsou proto sporáky jako vystřižené z domácností našich babiček se všemi dekorativními prvky i v tradiční barevnosti. Kachlové detaily, ozdobné kování a barvy, nabízející širokou škálu možností – od přírodních tónů kamene až po dekorativně zdobené kachle, inspirované lidovou tvořivostí.

Druhým protipól pak tvoří vzhledově více strohé modely, hlásící se ze všeho nejvíce k minimalismu. Díky své univerzálnosti zapadnou do každého interiéru, takže zatoužíte-li po tomto praktickém doplňku pro zahradní domek či chatku, nemusíte na svém bydlení prakticky nic měnit.

Na co si dát pozor při výběru?

Má-li váš nový kachlový sporák plnit víc než jen dekorativní funkci, musíte se však zaměřit na víc než jen jejich vzhled. Položte si následující otázky:

  • Jak velkou místnost má kachlový sporák vytopit?
  • Budu ho používat pravidelně?
  • Chci, aby uměl ohřát vodu?
  • Budu na něm vařit a péct?
  • Chci velká kamna, za kterými budu moci i spát?
  • Jak velkou investici jsem ochoten akceptovat?

Své odpovědi si zapište, a podle nich vyberte ten nejlepší produkt pro své potřeby. Kachlový sporák s nižším než optimální výkonem budete totiž zbytečně přetápět a tím i ničit, předimenzovaný model vám pak bude nepříjemně dehtovat, což se neobejde bez obtížné a hlavně časté údržby. A nebudete-li si vědět s výběrem rady, nebojte se obrátit na odborníky.

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář