kokos

Co všechno se využije z jednoho kokosového ořechu

Kokosový ořech se skutečně dá využít úplně celý. Obsahuje nejen jedlou dužinu, kokosové mléko a kokosový olej, avšak využít se dá i skořápka – jako hudební nástroj, palivo, krmítko pro ptáčky, na výrobu dřevěného uhlí a vnější kokosové vlákno ze slupky se používá jako substrát pro pěstování rostlin. Pojďme se na kokosový ořech podívat blíže.

Odkud pochází

Tady panuje mnoho dohadů, protože dnes jsou kokosové palmy rozšířené ve více než 80 zemích světa, a tak je těžké přesně najít jejich původní domovinu. S největší pravděpodobností to bude jižní Tichomoří, avšak stejně dobře by to mohla být i Severní nebo Jižní Amerika.

Jakou má kokos chuť

Kokos musíme rozdělit na dužinu a kokosové mléko (vodu). Zatímco dužina je křupavá a vláknitá, ale nemá specifickou příchuť, mléko (voda) je mírně nasládlé.

Jak využít kokos v kuchyni

Dužina se dá konzumovat čerstvá nebo sušená. Přidává se do dezertů, kokosek, kokosového cukroví nebo do čokolády a čokoládových tyčinek. Kokosové mléko se přidává do pokrmů s kari nebo do čatní. Kokosový olej je vhodný na smažení, a z jeho ztužené varianty se vyrábí i kokosové máslo. Kokos se dobře uplatní i při výrobě džemů, želé, punčů, kokosového (palmového) vína, araku nebo kokosové vodky.

kokosové koule - Co všechno se využije z jednoho kokosového ořechu

Co kokos obsahuje a jak je prospěšný lidskému organismu

Kokos obsahuje vitamín C, dále železo a selen i měď. Má antivirové a protiplísňové účinky. Pomáhá zvyšovat imunitu organismu a dokáže zvyšovat energii i chuť k jídlu. Panenský olej z kokosového ořechu snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Čaj připravený z vláken vrchní slupky pomáhá léčit zánětlivá onemocnění. Kouř, který vzniká při pálení skořápek a slupek, prý odpuzuje komáry.

Kokosový olej v kosmetice

Kokosový olej se rychle vstřebává, a tak bývá součástí mnoha kosmetických výrobků: krémy, tělová mléka, mýdla, vlasové kondicionéry i masážní oleje.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář