episcie

Episcie, pokojovka okrasná listem i květem

Její listy jsou hebké a jsou vybarvené do fialové, zelené, bronzové a nachové barvy. Spolu s výraznými červenými květy, patří pokojová rostlina k nepřehlédnutelné dekoraci doma. Episcie se řadí k nepříliš známým pokojovkám.

Episcie (Episcia cupreata) je příbuzná africké fialky, její domovinou jsou tropické lesy Mexika, Kolumbie, Brazílie a Střední a Jižní Ameriky. Tam rostou pod stromy, v kypré půdě a také kolem řek, kde je vysoká vlhkost a četné srážky.

Má hebké, plyšové listy, které mohou být až 8 cm velké, hrají několika barvami. Ty jsou sami o sobě velmi dekorativní. Od jara do podzimu mezi listy kvetou jasně červené kvítky, přibližně 2,5 cm velké. Velmi dobře působí v závěsných nádobách a košících, protože stonky často splývavě přerůstají přes okraj nádoby. Existují i hybridy, které se pyšní překrásným zabarvením listů a zajímavou žilnatinou.

episcia - Episcie, pokojovka okrasná listem i květem

Jak episcii pěstovat    

Z tropických pralesů je zvyklá na rozptýlené světlo, to jí bude vyhovovat i v našich podmínkách. Nesmí být ale úplně ve stínu, světlo potřebuje k tomu, aby nasadila květy. Teplota jí bude vyhovovat běžná pokojová, v zimě by neměla klesnout pod 160 C. Substrát je vhodný pro kyselomilné rostliny nebo směs listovky, rašeliny a perlitu.

Episcie nemá ráda přemokření, zaléváme do misky a přebytečnou vodu vylejeme. Růst podpoříte, pokud budete zaštipovat staré listy. Rostlinu přihnojujeme 1x za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny. Vyhovuje jí také vyšší vzdušná vlhkost, listy roste ráno, aby během dne oschly. Využít můžete odpařovače nebo mlhovací fontánky.

Při nižších teplotách episcie přestává růst a kvést, listy se deformují. Pokud by rostlina měla nedostatek světla, bude řídce olistěná a vytáhlá. Nedostatek vzdušné vlhkosti se projeví zasycháním špiček listů.

Episcii množíme dceřinými odnožemi, které se vytváří na plazivých šlahounech. Spolehlivě zakoření ve sklenici vody, potom je vysázejte do zeminy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít