Měl by tvořit součást každé zahrady, ale ne vždy se nám práce s ním daří tak, jak bychom chtěli. Ale ať už si na zahradu pořídíte plnohodnotný kompost nebo „jen“ kompostér, určitě se vám bude hodit pár praktických rad k jeho umístění a následnému provozování.
Někteří kompostér zatracují a obávají se, že by jim zahrádku příliš hyzdil nebo dokonce zapáchal. Jiní nedají na zeminu připravenou kompostováním dopustit. Ta správně připravená totiž neobsahuje semínka plevelů, ani na vás neklade přílišné nároky na humifikaci.
Kompostér se vejde i na malou zahrádku
Pokud opravdu musíte šetřit místem, vsaďte na vysoké věžovité modely, které vezmou zavděk jakýmkoliv přístupným rohem. Nahoře je budete jednoduše plnit biologickým odpadem a spodem po nějakém čase z nich zase odebírat vyzrálou zeminu.
Ovšem větší zahrádky se s takovýmto řešením rozhodně nespokojí. Tady můžete vsadit buď na klasický kompost, kterému vyhradíte jeden kout zahrady, nebo zvolit vícekomorové kompostéry. Zpravidla bývají složeny ze tří dílů – v tom prvním se biologický odpad shromažďuje, v tom druhém míchá a nechává humifikovat a ve třetím je uložena už hotová hlína, připravená k použití.
Měli byste vědět: Existují i velmi malé komposty, určené přímo do bytu. Opět platí, že pokud se o ně správně staráte, vůbec nikdo se nedozví, že je doma máte. Více než zápachem vás občas potrápí malými muškami smutnicemi nebo octomilkami, s těmi si však poradí spousta přírodních prostředků nebo přinejhorším trocha slabé chemie.
Kompost na zahradě má svá pravidla
Že ještě žádný doma nemáte nebo cítíte, že váš už hotový kompost není to pravé ořechové? Pojďme se na přípravu zbrusu nového kompostu podívat společně. Snáze pak odhalíte, kde jste nejspíš udělali chybu.
Pro začátek vyberte takové místo, kam nepraží sluníčko ani nefouká ostrý zimní vítr. Volte jen mírně prostupnou podložku – chcete přece, aby vám do rostlinných zbytků nalezly žížaly. O hraboších a dalších nevítaných vetřelcích se to však už říct určitě nedá. Pokud můžeme radit, sázeli bychom na pletivo se středně velkými oky.
Bočnice volte tak, aby dobře větraly a přiváděly do nitra kompostu vzduch. Neprodyšná krabice vám při humifikaci rostlinných zbytků příliš neposlouží. Další provzdušnění kompostu zjistíte tak, že na pletivo ještě před prvními zbytky zeleniny či rostlin nasypete drobné větvičky. A dál už stačí do kompostu pouze přidávat vhodné komponenty.
Náš tip: Pamatujte si, že při vložení většího množství trávy nebo jiných zbytků (třeba nálože popadaných jablek) je vhodné nový materiál smíchat s trochou zeminy. Ulehčíte tím práci půdním organismům a přípravu kompostované zeminy o něco urychlíte, což se bude v průběhu sezóny určitě hodit.


Na co si ještě dát při umístění kompostu pozor
Tak především na sousedy – některým by mohla vaše nová okrasa zahrady vadit, zvláště pokud by stála u jejich plotu. Při dodržení všech pravidel by sice vaše okolí žádný nepříjemný zápach obtěžovat neměl, ale i tak se nevyplácí si to s dalšími zahrádkáři rozházet.
Zároveň také myslete na to, že není dobré mít kompost na opačném konci zahrady, než bude váš hlavní zdroj jeho náplně. Tzn., čím blíže ho k zeleninovým záhonům umístíte, tím lépe. Ušetříte si tak spoustu běhání nejenom s biologickým odpadem, ale také s hotovou zeminou, kterou budete muset na jaře převézt na záhonky.
Dalším důležitým bodem je přístup k vodě. Ve velmi parných dnech je vhodné kompost trochu zvlhčovat, aby blahodárné humifikační procesy neustaly. Ze stejného důvodu je také důležitý dobrý přístup, a to při jakémkoli počasí. Vyrobte si štěrkovou nebo jinak zpevněnou cestu a dbejte také na dostatečný manipulační prostor.
Pokud chcete odpar vody v horkých letních měsících omezit, umístěte kompost pod střechu nebo alespoň pod strom. V otevřeném prostoru zase může pomoci pěstování dýní nebo cuket, jejichž velké listy jeho povrch dokonale zakryjí.
A myslete také na to, že při velkých deštích je vhodné otevřený kompostér zakrýt netkanou textilií, která sice k vašemu budoucímu černému pokladu propustí vzduch, ale nadměrné množství vody už nikoli.
A samozřejmě se také snažte, aby měl váš kompost kontakt se zdravou půdou. I když už lze násadu žížal koupit v každém dobrém zahrádkářství, ty domácí jsou zkrátka domácí. Navíc tak kompost přirozeně propojíte se svojí zahradou. Díky výše uvedeným opatřením se nemusíte katastrof v podobě hrabošů a dalších hlodavců bát.
Kompost by zkrátka a dobře neměl chybět na žádné zahrádce. Takže pokud jste až doteď trávu vyhazovali do popelnice nebo si našli tisíc jiných důvodů, proč biologický odpad na své zahradě nezpracovávat, skončete s tím. Až zjistíte, jak snadné kompostování je, už nikdy to nebudete chtít dělat jinak.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz