popinave rosltiny

Udělejte si na zahradě okrasný oblouk, který přitáhne pozornost

Okrasný oblouk: Ve větší zahradě zvláště, ale i v menších zahradách se hodí mít nějaký okrasný oblouk, který přitáhne pozornost návštěv. A koneckonců i vaše oko rádo spočine na kráse, kterou oblouk poskytuje.

Co budete potřebovat

Na okrasný oblouk budete potřebovat kovovou konstrukci, vhodné popínavé rostliny, šikovné ruce a trochu trpělivosti, než oblouk obroste.

Z čeho postavit konstrukci

Kovovou konstrukci si můžete podle potřeby a představ koupit již hotovou, anebo se spolehnout na své šikovné ruce a vyrobit si ji. Návodů na výrobu je na internetu více než dost, dbejte hlavně na to, aby konstrukce byla pevná a odolná, ošetřete ji nátěrem proti rzi a upevněte ji dostatečně hluboko do země. Dále se o ni nebudete muset starat, protože celá obroste popínavými rostlinami.

Které popínavé rostliny se hodí na konstrukci

Při výběru rostlin dbejte zejména na kvalitu půdy a povětrnostní podmínky, popř. zda rostliny budou spíše na slunci, v polostínu nebo ve stínu (pod stromy). Obecně se hodí břečťan, popínavé růže, plaménky, trubače nebo zimolez.

Břečťan

Břečťan se přizpůsobí téměř jakémukoliv prostředí, dokáže se pnout až 30 metrů vysoko, některé odrůdy mají žíhané listy. Navíc rozkvetlé květy břečťanu lákají hmyz do vaší zahrady. Jedinou nevýhodou snad je, že bobule jsou mírně jedovaté.

brectan scaled - Udělejte si na zahradě okrasný oblouk, který přitáhne pozornost

Zdroj foto: envato                               Břečťan

Popínavé růže

Popínavé růže patří spíše na slunné polohy. Budou vám vděčné na konstrukci, po které se mohou pnout. Jejich výhodou je, že je nemusíte stříhat – na rozdíl od ostatních druhů růží. Na konstrukci pěkně vyniknou zejména kombinace dvou barev růží – například červené a bílé, červené a žluté atd.

popinave ruze scaled - Udělejte si na zahradě okrasný oblouk, který přitáhne pozornost

Zdroj foto: pxhere                               Popínavé růže

Plamének

Plamének neboli clematis většinou potřebuje teplé a slunné místo, nejlépe se mu bude dařit v teplých polohách, jako je Polabí nebo jižní Morava. Existují tři původní druhy charakteristické pro Českou republiku. Vždy je potřeba vědět, zda se jedná o plamének, který se musí, nebo nemusí na zimu stříhat.

plamenek - Udělejte si na zahradě okrasný oblouk, který přitáhne pozornost

Jolly Janner / Public domain                                           Plamének

Trubač

Trubače jsou keře nebo liánovité rostliny s nálevkovitými květy. Jsou doma v mírném pásu, ale také v tropické a subtropické Americe, ale i tak se mnoho z 28 druhů dá s úspěchem pěstovat u nás.

trubac - Udělejte si na zahradě okrasný oblouk, který přitáhne pozornost

Penarc / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) Trubač

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář