pestovani kaktusu

V jakých nádobách pěstovat kaktusy a jak je přesazovat

Pěstování kaktusů je záliba pro mnohé z nás. Kaktusy nevyžadují snad ani tolik péče, jako spíše znalosti o nich samých, abychom je hned v samém začátku nezahubili. Dnes se podíváme na vhodné nádoby, pěstování a správné přesazování.

Jaké nádoby jsou pro kaktusy nejlepší

Kaktusy je vhodné pěstovat v hliněných nebo plastových květináčích. Pozor dejte jen na to, že hliněné květináče rychleji vysychají. Důležitá je také velikost květináče. Nesmí být ani příliš malý, tj. kaktus se do něj musí vejít i s kořenovým systémem a s drenáží, ale ani příliš velký, aby nedocházelo k přelití kaktusů při zálivce.

pestovat kaktusy scaled - V jakých nádobách pěstovat kaktusy a jak je přesazovat

Zdroj foto: envato

Přesazování

Kaktusy – stejně jako jiné rostliny – přesazujeme ideálně na jaře. Poupata jsou teprve založena a nemohou být poškozena. Kaktus opatrně vyjmeme z květináče, očistíme kořenový bal a na dno nového květináče dáme drenáž z oblázků, drtě kamenů, cihel nebo střepů z květináče. Na drenáž dáme substrát pro kaktusy, vložíme zpět kaktus a zasypeme vlhkým substrátem. Květináč sklepneme, aby se substrát dokonale usadil okolo kořenů. Můžeme i lehce přimáčknout prsty. Dávejte pozor na to, aby substrát byl maximálně 1 cm od okraje nádoby, aby mohl být kaktus zaléván. Avšak ihned po přesazení nezalévejte, mohlo by dojít k uhnívání kořenů.

Pěstovat společně?

Pokud chcete několik druhů kaktusů pěstovat společně, vybírejte vždy takové, které mají stejné nároky na pěstování – tedy shodný substrát, teplotu, vlhkost a světelné podmínky. Poté můžete podobné kaktusy pěstovat třeba ve větších květináčích, miskách nebo i na zahrádce.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

13 + fifteen =