pták

Vyrobte si originální tukové koule pro ptáčky a děti si užijí zábavu

Možná si tukové koule kupujete, víte však, že toto krmení pro ptáky může být nekvalitní a že do sítěk se mohou ptáci zachytit nožkami a způsobit si zranění? Doma vyrobené tukové koule budou kvalitnější, bezpečnější a s dětmi budete mít o zábavu postaráno.

Z čeho tukovou kouli vyrobit

Na výrobu tukové koule budete potřebovat v zásadě 2 základní suroviny: tuk (kokosový olej, lůj nebo i nesolené sádlo) a semínka s oříšky (mohou to být semínka slunečnice, prosa, lnu, dýně, máku, ovesné vločky, nasekané lískové a vlašské ořechy aj.) Poměr většinou závisí na konkrétně zvolených surovinách, ale tuku by mělo být asi o polovinu více než semínek.

zrní - Vyrobte si originální tukové koule pro ptáčky a děti si užijí zábavu

A jak postupovat

Tuk rozehřejte v hrnci a vmíchejte do něj směs semínek a nadrcených oříšků. Vytvarujte koule velikosti do dlaně a vložte je do malých mističek (třeba košíčků na muffiny), aby ztuhly. Ještě než zcela zatuhnou, zasuňte do nich provázek, abyste je měli jak zachytit na krmítko nebo strom. Také můžete hmotu naplnit do půlky skořápky z kokosového ořechu nebo menšího květináče.

krmítko - Vyrobte si originální tukové koule pro ptáčky a děti si užijí zábavu

Kam tukové koule zavěsit

Tukové koule zavěste všude tam, kde se k nim dostanou ptáci, ale ne kočky a jiná domácí zvířata. Těm by totiž mohly způsobit zažívací potíže a navíc by rušili ptáčky při krmení. Takže vhodné místo je samotné krmítko, větev, popř. i zábradlí balkonu, pokud žijete v bytě.

A kteří ptáčci budou na tukové koule chodit

Tukové koule mají nejradši sýkorky (sýkora koňadra, sýkora modřinka, sýkora parukářka) a také strakapoudi nebo datlové.

Užijte si pozorování ptáčků po celou zimu!

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít