keř pod sněhem

Které rostliny musí přezimovat doma

S blížící se zimou musíme přemýšlet o tom, které rostliny můžeme nechat bez obav venku, a které naopak musíme zazimovat doma. Tak se s námi podívejte na jednoduchý přehled.

Rostliny, které se venku jen letnily

Domů musíte v každém případě vrátit všechny rostliny, které se venku pouze letnily. Jsou to domácí ibišky, citrusy, palmy a kaktusy. Tyto rostliny by v žádném případě nepřežily zimu, zejména mrazy. Zazimujeme je na světlém, ale chladnějším místě, kde je teplota max. 15 °C. Přes zimu jim dopřejeme menší zálivku, kaktusům prakticky žádnou.

Venkovní rostliny, které nejsou mrazuvzdorné

Všechny rostliny, které nejsou mrazuvzdorné, a přitom chceme, aby nám vydržely přes zimu, musíme také na podzim uklidit. Jsou to hlavně fíkovníky (dnes existují i mrazuvzdorné odrůdy, ale pozor na to, jak velký mráz snesou), venkovní ibišky, oleandry, ale i muškáty. Zazimujeme na místě, kam se nedostane mráz a přitom tam není příliš teplo, tak do 10 °C. Nám se příliš neosvědčila půda, kde např. muškáty při velkých mrazech zmrzly, ale dobrou volbou je sklep nebo také zasklená lodžie. Zálivku zmenšíme. Oleandry, ibišky i muškáty můžeme zastřihnout, ale fíkovníky nestříháme vůbec – odumřely by.

oleandr - Které rostliny musí přezimovat doma

Obecné zásady pro přezimování

Rostliny již od září nepřihnojujeme, aby si zvykly na klidové období. Také postupně snižujeme zálivku. Rozhodně na podzim nepřesazujeme. Rostliny, které je vhodné sestřihnout, sestřihneme jen mírně, velký řez uděláme až na jaře – je to ze dvou důvodů: za prvé by přes zimu mohly odumřít, za druhé řez na jaře nám umožní rozvětvení rostliny. Také všechny rostliny prohlédneme, zda nemají choroby či škůdce. Pokud nějaké objevíme, pak raději takovou rostlinu obětujeme, než abychom ji zazimovaly spolu s ostatními, a přišly tak o všechny rostliny.

Takže projděte zahradu nebo balkon a zazimujte všechny rostliny, které to potřebují.

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování.
sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář