kumquat

Kumquat – nejmenší citrus do sladké i slané kuchyně

12.1.2019
1 842 Zobrazení

Narazili jste v obchodě na kumquat (česky také kumkvát, v japonštině a angličtině je spíše známý pod názvem nagami) a nevíte si s ním rady? Poradíme vám, jak jej konzumovat, co si z něj připravit, i proč toto ovoce rozhodně nezatracovat.

Odkud pochází

Kumquat pochází z východní Asie, zejména z Číny, kde se pěstuje již od 12. století. V Evropě se u nás neblíže pěstuje na ostrově Korfu, kde se z něj vyrábí proslulý likér stejného jména.

Jak kumquat vypadá

Kumquat je malý oválný citrus dlouhý 2–4 cm, jehož dužina i slupka jsou oranžové jako pomeranč. Jí se však i se slupkou, která je sladká. Dužina je mírně nahořklá, ale to by vás nemělo odradit.

kumquat sušené - Kumquat – nejmenší citrus do sladké i slané kuchyně

Kumquat

Co kumquat obsahuje

Kumquat obsahuje velké množství vody, vitamín C ve stejném množství jako citrony, dále flavonoidy, draslík a měď. Ovoce má výrazné antioxidační a protirakovinotvorné účinky a také zlepšuje vstřebávání železa, což je důležité zejména u osob trpících chudokrevností.

Jak kumquat konzumovat

Kumquat můžete konzumovat čerstvý. Stačí odstranit stopku a ovoce nakrájet i se slupkou na kolečka. Když jej před konzumací či nakrájením ještě jemně promnete v rukou, uvolní se éterické oleje a vůně, které obsahuje slupka, a kumquat bude mnohem výraznější. Kolečky můžete zdobit nápoje, koktejly, dezerty atd.

Dále se dá kumquat přidávat k pečenému masu, ke grilovanému masu, rybám i zelenině. Zvýrazní klasické sladkokyselé omáčky asijské kuchyně – hodí se jak ke kuřecímu či kachnímu masu, tak i k jehněčímu. Dá se použít do ovocných i zeleninových salátů, ale také nakládat (jako kompot), dělat z něj marmelády, sirupy, šťávy, lze jej i s úspěchem kandovat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář