palma

Jsou impozantní a reprezentativní. Jak se starat o palmy v zimě?

12.1.2019
2 660 Zobrazení

Palmy jsou skvostnou ozdobou každého interiéru. Takřka za minimální péči se odmění okázalým vzhledem a uchvacujícím množstvím různorodých listů, které se liší tvarem a velikostí. Palmy potřebují prostor a světlé místo, pokud není, smíří se i s polostínem. V tomto případě od nich nečekejte, že se projeví ve své plné kráse.

Palmy vyniknou ve světlých halách, obývacích pokojích a taktéž v zimních zahradách. Nikdy je neumísťujeme do průvanu, ani poblíž tepelných zdrojů, stejně tak není vhodné místo, kde se často otevírá okno či dveře.

Péče o palmy v zimě aneb co neopomenout

V zimním období palmy snesou bez problému nižší teplotu zhruba od 5 do 15 stupňů Celsia. Nesvědčí jim přetopené prostory. Pokud se jedná o místnost se suchým vzduchem, je zapotřebí každodenní postřik vlažnou vodou, eventuálně položit květináč do misky s vlhkým keramzitem.

Pokud přes léto máme palmy venku, je nutné vždy zkontrolovat, aby v listové základně nezůstaly drobné větvičky či suché listy, které by mohly mít vliv na vznik chorob. Veškerý plevel musí jít pryč z vegetační nádoby, neboť odebírá rostlině potřebné živiny i vláhu. Do květináče s palmou nikdy nesázíme další pokojové rostliny.

rostlina - Jsou impozantní a reprezentativní. Jak se starat o palmy v zimě?

Kontrola a zálivka v zimním období

V průběhu zimy průběžně kontrolujeme zdravotní stav, neboť palmy mohou trpět onemocněním listů či se v nich mohou vyskytnout nevítaní škůdci. Palmám v interiéru se sušším vzduchem zpravidla usychají špičky listů, které stačí odstranit nůžkami.

Palmy potřebují zalévat i v zimě, ale jako u většiny rostlin i zde platí, že rozhodně méně než v létě. Z podmisky vždy odstraníme přebytečnou vodu. Díky tomu předejdeme tomu, aby začaly uhnívat kořeny.

Hnojení a ošetření listů

V zimě hnojíme palmy jednou za měsíc a to ve formě zálivky, kdy substrát musí být mírně vlhký. Používáme hnojivo určené pro pokojové rostliny okrasné listem či speciální hnojivo určené na palmy.

V průběhu zimního období zvyšujeme vlhkost postřikováním nejen listů palem, ale také je nutné očištění od prachu, především u velkolistých druhů. Nikdy nepoužíváme lesk na listy.

Upozornění

V případě, že se palma rozroste a květináč je viditelně malý či se kořeny prodírají na povrch substrátu, je třeba rostlinu přesadit. Ale ne v zimě. Přesazení je možné nejdříve provést na začátku jara.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář