fikus

Fíkus má minimální nároky na péči a odstraňuje nečistoty ze vzduchu

Fíkus je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, hodí se i do kanceláří a to pro jeho minimální nároky na péči. Poradí si s vysokou teplotou i nedostatkem světla. Má i jednu dobrou vlastnost, odstraňuje nečistoty ze vzduchu.

Nejčastější druhy

U nás se nejčastěji setkáváme se třemi druhy.

Fíkus pryžodárný (Ficus elastika)Fíkus pryžodárný Ficus elastika - Fíkus má minimální nároky na péči a odstraňuje nečistoty ze vzduchu

Má tmavě zelené, kožovité listy. Jeho domovinou je Indie, kde dorůstá až do výšky několika desítek metrů, v našich podmínkách 50-200 cm. Při poranění z něj vytéká mléčná tekutina, dříve používaná jako přírodní kaučuk.

 

Fíkus benjamin (Ficus benjamina)Fíkus benjamin Ficus benjamina - Fíkus má minimální nároky na péči a odstraňuje nečistoty ze vzduchu

Pěstuje se jako stromek nebo kompaktní keřík. Stromek lze tvarovat, můžeme se s ním setkat i v podobě malé bonsaje.

 

 

Fíkus lyrový (Ficus lyrata)Fíkus lyrový Ficus lyrata 150x150 - Fíkus má minimální nároky na péči a odstraňuje nečistoty ze vzduchu

Má světle zelené listy, lyrovitého tvaru a je velmi dekorativní.

 

 

 

 

Fíkus můžete umístit k oknu nebo třeba na pracovní stůl, kde není moc světla. Nevadí mu ani suchý, teplý vzduch, díky kožovitým listům snáší dobře i vyšší teploty.

Pozor na zalévání

Fíkus nepřeléváme a nenecháváme stát kořeny ve vodě. Jedenkrát za 2-3 týdny přihnojíme tekutým hnojivem. Asi hodinu po zalití vylejte z misky vodu, zvláště v zimních měsících pozor na zálivku.

Hned po zakoupení přesaďte fíkus do zeminy určené pro pokojové květiny, kvalitní substrát je klíčem ke zdravé rostlině. Hnojivo volte s vyšším obsahem dusíku.

Fíkusy nejsou příliš náchylné na choroby ani škůdce, pokud mu opadávají listy nebo hynou kořeny, je chyba v zálivce (příliš nebo málo).

Fíkus čas od času zastřihneme, abychom udrželi požadovaný tvar. Nestěhujte ho z místa na místo, nemá rád změny. Přesazujte ho až tehdy, když už kořeny utíkají z květináče. Pokud máte fíkus rostlý, ve velkém květináči, odeberte pouze vrchní část zeminy a vyměňte za kvalitní substrát.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář