trvalka

Jak donutit trvalky ke kvetení dvakrát za sezónu

30.7.2018
1 874 Zobrazení

Milujete květy zvonků, ostrožky, třapatky nebo šalvěje? Jen neradi se s nimi uprostřed léta loučíte? Nemusíte čekat na další sezónu, se správnou péčí se budete moci těšit z dalších krásných květů ještě letos!

Předem vás musíme upozornit, že druhá květinová úroda bude oproti té první pravděpodobně poloviční. Nemusí to platit na 100%, ale i v tom nejhorším případě jde stále o velmi krásnou podívanou, o kterou se rozhodně musíte pokusit. A jak na to?

Začněte pořádným řezem

Celou řadu trvalek stačí pod odkvětu seříznout velmi nízko nad zemí, což je donutí znovu nasadit na květ ještě navíc, takříkajíc mimo plán. Sázkou na jistotu je to zejména u:

  • šalvěje
  • šanty
  • ostrožky stračky
  • turanu

Nebojte se skutečně ponechat na místě jen nejspodnější listy. Celé místo zároveň zabezpečte proti slimákům. Může se hodit pravidelné obsypáváním pískem nebo vaječnými skořápkami, případně i speciální granule.

Bez hnojení to nepůjde

Samy od sebe by vaše trvalky na další kolo kvetení nesebraly sílu, s tím jim však můžete pomoci. Pořiďte plně organické hnojivo, které vhodíte mezi rostliny a lehce zapracujete pod horní vrstvu půdy (pozor na poškození kořenů). Velmi dobrou službu vám udělá i dávka kvalitního kompostu. Kompost navíc dokáže zkvalitnit i méně vhodnou jílovitou nebo naopak písčitou zeminu.

Ještě jeden dobrý tip navíc

Trvalkám nedělá příliš dobře, když rostou samy. Potřebují dobré mikroklima i podporu svých dlouhých stvolů. Nemusíte hned sahat po nevzhledných tyčkách, dobrou službu vám udělají i letničky nižšího vzrůstu. Krásně kompaktně působí například hvozdíky nebo čínské karafiáty.

Samozřejmostí by pak mělo být pravidelné odstraňování plevele ze záhonů, mulčování a zavlažování. O druhé kvetení se nikdy nepokoušejte v případě, že jsou vaše trvalky napadeny chorobami nebo škůdci. Zbytečně byste je oslabili!
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

five × 3 =