olej levandule

Vyrobte si domácí levandulový olej – pomůže na mnohé neduhy

Levandulový olej patří mezi těmi éterickými k těm nejžádanějším – a také nejdražším, tedy pokud stojíte o skutečnou kvalitu. Nespoléhejte se na nabídku v obchodech a vyrobte si ho sami snadno a rychle. Ukážeme vám, jak na to.

Důvody pro jeho výrobu jsou hojné: pomáhá při bolestech hlavy, dopřeje vám klidný spánek, poslouží jako dezinfekce rukou a potěší i jako uklidňující prostředek při špatné náladě. Nejlepší bude z čerstvých květů levandule, ale pokud je už nemáte (a to ani zamražené), použijte bez obav ty sušené. Pouze jejich množství navyšte přibližně o jednu třetinu

Levandulový olej – voňavý zázrak ze středomoří

Do našeho článku jsme vybrali jeden tradiční řecký recept na levandulový olej. Olivový olej jako základ vás tedy dozajista nepřekvapí, a ani poměrně dlouhá doba, kterou olej ke svému vzniku potřebuje. Čím dřív s ním tedy začnete, tím lépe.

Ingredience:

  • 500 ml olivového oleje
  • čtyři hrsti čerstvých levandulových květů (nebo alespoň pět a půl sušených)
  • lahev z tmavého skla s dobře sedícím víčkem

Lahev vymyjte horkou vodu a dobře vysušte. Dovnitř nalijte olivový olej. Květy omyjte, osušte a strhněte ze stopek. Při mytí nemusíte být příliš důkladní, a není-li levandule zaprášená třeba z okolí cest, vynechte tento krok úplně.

Květy vsypte do lahvičky. Nebojte se je trochu upěchovat, aby uvnitř vznikla velmi hustá směs. Ujistěte se, že jsou všechny květy ponořené. Lahvičku zavřete a uskladněte na tmavém a chladném místě.

Na 5-7 týdnů na olej zapomeňte. Poté ho přeceďte přes jemnou gázu, přičemž květy levandule řádně stlačuje, abyste z nich získali veškerý cenný olej. Opět ho uskladněte v tmavé a dobře uzavíratelné nádobě, odkud můžete odebírat voňavou substanci podle potřeby. A trochu si odlijte i do menší lahvičky a použijte jako dezinfekci při cestování. Rozhodně přijde vhod.

lavendule - Vyrobte si domácí levandulový olej – pomůže na mnohé neduhy

Tipy pro využití domácího levandulového oleje:

  • Při úporných bolestech hlavy nakapejte trochu oleje do dlaní a jemně masírujte spánky. Snažte se co nejvíce uvolnit.
  • Stres v práci? Dopřejte si uvolňující koupel s levandulovým olejem. Je velmi aromatický, takže to s jeho množstvím nepřehánějte. Navíc zvláční pokožku a dokonale ji očistí díky svým dezinfekčním účinkům.
  • Při potížích se spánkem kápněte jednu nebo dvě kapky na svůj polštář. Měl by být ze 100 % bavlny. Ulehněte a chvíli soustředěně inhalujte levandulovou vůni. Je docela dobře možné, že se už tentokrát obejdete bez zdlouhavého počítání oveček a usnete téměř okamžitě jako miminko.
  • Pro chvíle pohody nakapejte levandulový olej do aromalampičky a používejte tak, jak jste zvyklí.
  • Domácí levandulový olej se hodí i při partnerské masáži. Uvolňuje, odplavuje starosti a uklidňuje mysl. A smícháte-li ho s vůní růže, může navodit i příjemnou intimní atmosféru pro nezapomenutelné večerní chvíle.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář