Výroba vlastních květinových barviv může být dalším projektem vás, jako zahradníka. Svou zahradu můžete tedy využít pro pěstování jídla, pro své zdraví a také pro krásu. Věděli jste ale, že mnoho rostlin produkuje přírodní barviva, kterými můžete barvit různé tkaniny? Vždyť lidé tuto vlastnost rostlin využívají po tisíce let a tento koncept je opět v módě. Oblíbená je tato metoda zejména pro ty, kdo oceňují ekologické praktiky.
Květinová barviva a jejich výhody
Květinová barviva patří mezi ekologické, biologicky odbouratelné a obnovitelné zdroje. Tato barviva přitahují nejen zahradníky. Důvodem je to, že přírodní barviva produkují odstíny, které jsou mnohem složitější než jejich syntetické protějšky. Navíc některé z květin, které poskytují barvivo, již můžete na své zahradě mít.
Existuje spousta květin, stromů i keřů, které dodávají přirozené barvy. Máte na své zahradě krásnoočko nebo krásenku? Obě tyto květiny nabízejí odstíny oranžové a rezavě hnědé. Aksamitník nebo měsíček poskytují žlutou barvu. Avšak barvivo neodpovídá pouze barvě okvětních plátků. V závislosti na druhu se také vyskytuje v jiných částech rostliny, jako jsou listy, stonky, kořeny a ovoce.
Příklady rostlin pro přírodní barviva
Níže je seznam běžných, snadno rostoucích květin a barev, které každá rostlina produkuje. Nezapomeňte, že úplně změníte nebo změníte barvu, pokud použijete modifikátor v nebo po barvení.
- Měsíček lékařský (Calendula officinalis): Citronově žlutá.
- Krásnoočko (Coreopsis spp.): Zlatá, žlutá a oranžová.
- Narcis (Narcissus spp.): Zeleno-žlutá.
- Jiřina (Dahlia spp.): Žlutá, zlatá a oranžová.
- Denivka (Hemerocallis spp.): Žlutá a načervenalá oranžová. (Použijte odkvetlé, ne čerstvé okvětní listy.)
- Zlatobýl (Solidago spp.): Jasně žlutá a zlatá.
- Topolovka růžová (Alcea rosea): Oranžovožlutá barva u světlých topolovek, nebo tmavě červená či purpurová barva u fialových a kaštanových topolovek.
- Aksamitník (Tagetes spp.): Jasně žlutá.
- Kuchyňská cibule (Allium cepa): Tmavě žlutá, oranžová a červeno-oranžová. (Používejte červenou a žlutou slupku cibule.)
- Řebříček obecný (Achillea millefolium): Žlutá.
- Krásenka sírožlutá (Cosmos sulphureus): Žlutá a zlatá.
Nejlepší textilie pro květinové barvy
Zvláštní vlastnosti přízí, vláken nebo tkaniny ovlivní konečnou barvu. Jinými slovy, hedvábí barvené cibulovými slupkami bude mít jiný odstín, než textilie vyrobená ze 100 % ovčí vlny. Není překvapením, že vlákna, která dobře chytají květinové barviva, jsou přírodní vlákna. Přírodní barviva mají občas problém přilnout k umělým (syntetickým) vláknům. Používejte tedy takové textilie, které jsou produkovány zvířaty – například ovčí vlna, angorská vlna, kašmír, vlna z lamy či alpaky, hedvábí a plst. Z rostlinných vláken pak bambusové vlákno, ramie, bavlna, dřevo, rákos, mušelín a plátno. Rostlinná vlákna budou sice barvivo absorbovat delší dobu, ale také velmi dobře.
Mořidla a modifikátory
Mnoho květinových barviv potřebuje mořidlo, které spojí barvivo s látkou. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je namočit vlákna v roztoku z mořidla, než je přidáte do barviva. Někteří barvíři použijí měď, cín nebo chrom jako mořidlo. Nicméně, kamenec a železo jsou považovány za nejbezpečnější jak pro barvíře, tak také pro životní prostředí. I s těmito méně škodlivými materiály by se mělo zacházet opatrně.
Přidání modifikátoru do barviva může manipulovat s barvami tak, že vytvoří jasnější či tmavší barvu nebo barvu zcela změní v závislosti na použitých barvách. Jsou stálým zdrojem zábavy a stojí za to trochu experimentovat. Mezi modifikátory patří:
- vinný ocet,
- citronová šťáva,
- kypřící prášek do pečiva,
- železo,
- amoniak
Kdo si chce pěstovat zahrádku pro barviva?
Přírodní barviva jsou užitečná pro ty, kteří například sami tkají, pletou, háčkují, pletou koše a šijí. Zahradní květinová barviva se také často používají na barvení porcelánu, triček, hedvábí, ložního prádla, záclon, papíru či vajec na Velikonoce. Výroba botanických barviv nevyžaduje rozsáhlé znalosti o chemii, ale spíše zdravou zvědavost a srdce experimentátora.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz