priroda

Maca peruánská: Bylina, kterou ocení hlavně muži

15.7.2021
509 Zobrazení

V životě každého muže přijde jednou doba, kdy přestane být okamžitě připravený k akci. Někdy za to může nástup andropauzy, jindy zase stres a nedostatek energie. Pokud vás to trápí, místo viagry zkuste macu peruánskou. Budete koukat, co všechno tahle nenápadná rostlina s vaším tělem dokáže!

Stárnutí je nezvratný proces, který postihuje všechny živé bytosti. Jediné, co s tím můžeme udělat je to, že se o sebe budeme kvalitně starat. Díky tomuto postupu včas podchytíme potenciálně nebezpečné zdravotní problémy a zvládneme vypadat i cítit se mladší, ačkoliv se blížíme k završení další desítky.

Málokdo ale předem řeší budoucí problémy s nedostatkem energie a sexualitou. Maximálně se přes den dopujeme energetickými nápoji a kávou a věříme, že v případě potřeby je tu pro nás modrá pilulka jménem viagra. Samozřejmě, i takto to lze brát. Podobně divoký životní styl ale naznačuje, že s ním nedojdete nijak daleko.

Ať už jste k bylinkářství nedůvěřiví, nebo ne, budeme rádi, když se rozhodnete zjistit, co pro vás může maca peruánská udělat.

muzi 600x400 - Maca peruánská: Bylina, kterou ocení hlavně mužiCo je maca peruánská zač?

Maca peruánská (nebo počeštěle maka, či řeřicha peruánská) je rostlina z rodu řeřicha, která pochází z pro nás exotických And. Vzhledem k tomu, že se jedná o oblast, která je bohatá na archeologické nálezy, pravděpodobně vás nepřekvapí, že k jejímu (zřejmě) prvnímu použití došlo už 1500 let před začátkem našeho letopočtu.

Z toho plyne, že jejím účinkům na lidské tělo důvěřovaly už dávnověké civilizace, které neměly jako my přístup k moderním přípravkům, výzkumům a léčivům.

V jejím složení bychom našli:

  • Vitamín C
  • Vitamíny skupiny B
  • Vápník
  • Draslík
  • Železo
  • Jód
  • Fosfor
  • Zinek

A celou řadu dalších živin, včetně devíti esenciálních aminokyselin.

Účinky

Vzhledem k širokému spektru obsažených látek se maca podávala jak ženám, tak mužům. S pány se ale spojuje o poznání častěji, takže se zaměříme převážně na ně.

Libido a sexuální touha

Asi nejvíce ceněným potenciálem macy peruánské je schopnost ovlivňovat libido. V roce 2002 proběhl průzkum mezi muži, kteří trpěli nízkou sexuální touhou. V průběhu experimentu jim bylo denně podáno 1,5-3 g této rostliny. V porovnání s muži, kteří dostávali placebo, u nich došlo ke zvýšení chuti na milování. Z toho plyne, že situace může být jakkoliv bezvýchodná a maca ráda pomůže.

Erektilní dysfunkce

Problémem starších mužů může být i erektilní dysfunkce. Na kterou by měla mít maca taktéž pozitivní vliv. Alespoň podle toho, co říká jiná studie z roku 2009, kdy byla podávána mužům s lehkou erektilní dysfunkcí po dobu 12 týdnů. (Dávkování bylo 2,4 g za den.) Opět u této skupiny došlo k pozitivnímu zlepšení. Minimálně v porovnání se skupinou mužů, která dostávala placebo.

laska 600x400 - Maca peruánská: Bylina, kterou ocení hlavně mužiEnergie

O mace se taktéž říká, že má pozitivní vliv na úroveň tělesné energie. Z výzkumů ale tento závěr vyšel jako nejednoznačný. Někteří lidé vnímali rozdíl, ale v porovnání se skupinou, která užívala placebo, nebyl nijak výrazný. To znamená,  že někteří muži mohou mít požadovanou reakci. Ale přesný mechanismus, který o tom rozhoduje, zatím až tak dobře neznáme.

Jak na správné užívání?

Aby vám maca dobře sloužila, je potřeba ovládat její dávkování. Zatímco ve studiích mohli lékaři a vědci podávat vyšší dávky bylin, vám bychom podobný postup rozhodně nedoporučili. Úplně nejjistější pro vás bude, když se rozhodnete užívat ji v kvalitních přírodních doplňcích stravy, které mají přesně stanovené užívání.

V případě, že máte potíže se štítnou žlázou nebo proděláváte hormonální léčbu, nejprve se o nasazení řeřichy peruánské poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98e%C5%99icha_peru%C3%A1nsk%C3%A1

 

———-Komerční článek———-

 

Zanechte komentář

Zavřít