sber bylinek

Přírodní zvýšení testosteronu: Pravda, nebo mýtus?

15.7.2021
665 Zobrazení

Jakmile začnou muži stárnout, dochází u nich k pozvolnému poklesu testosteronu. Od třiceti let se sníží jeho úroveň zhruba o jedno procento za rok. Ovšem, nevhodný způsob života může způsobit jeho citelnější propad i kdykoliv jindy. Jelikož nikdo z nás nechce být náladový, otylý a bez energie, mrkneme se na způsoby, jak zvýšit testosteron.

Doplnění testosteronu je něco, co zajímá skoro všechny. Kromě toho, že se mu připisuje společenská důležitost (soutěživost, sexualita…), je nepostradatelný i kvůli řadě základních tělesných procesů. Má pozitivní vliv na stav svalů a kostí. Dále ovlivňuje jak moc a kde se nám ukládá tuk. Bez něj by nedocházelo ani ke správné produkci červených krvinek.

To, že máte testosteronu ve svém těle málo můžete pozorovat například na tom, že máte dlouhodobé výkyvy nálad. Můžete ale také hůře dosahovat erekce. Pokles může provázet i deprese, horší spánek, ztráta svalové hmoty, přibírání na váze nebo ztráta vlasů a tělesného ochlupení.

Dá se těmto nepříjemnostem předejít doplněním testosteronu přírodní cestou?

testosteron 600x366 - Přírodní zvýšení testosteronu: Pravda, nebo mýtus?Přírodní doplnění testosteronu

Samozřejmě, jedním ze způsobů, jak lze testosteron doplnit, je hormonální léčba, kterou vede lékař. K ní se ale nedostane každý. A ne na všechny má pouze pozitivní účinky. Proto se hodně mužů snaží najít přírodní zdroj testosteronu. Nejde ale o hledání pověstného kamene mudrců?

Jedním ze způsobů, jak zvýšit testosteron, je změna vašeho životního stylu. Na jeho produkci má negativní vliv lenost, nezdravá strava, stres a nedostatek spánku. Mužskému zdraví prospívá pravidelný přísun vitamínu D. Kdo chce pro sebe udělat ještě něco navíc, ten se může vyhnout estrogenům, které se mohou vyskytovat v některých typech plastů.

Nejlepší bylinky na zvýšení testosteronu

Když jsme mluvili o tom, zda je možné doplnit testosteron z přírodních zdrojů, nelze o tom mluvit bez toho, aniž bychom se u toho nezaměřili na některé bylinky. Ty, které jsou v tomto směru považované za nejlepší vám představíme níže.

Maca peruánská

Kdybychom hledali nejpopulárnější bylinku pro muže, pak by to byla patrně maca peruánská. Jde o rostlinu, která pochází z oblasti And a která se používala už 1500 let před začátkem našeho letopočtu. Zajímavé je na ní to, že kvůli obsahu prospěšných látek se občas doporučuje podávat i ženám. (Třeba těm, které trápí nepříjemné projevy menopauzy.)

Ačkoliv maca sama o sobě nemá na zvýšení testosteronu v těle mužů vliv, z provedených výzkumů plyne, že pozitivně ovlivňuje mužské libido a touhu. Zlepšení bylo dokonce zaznamenáno i u mužů, kteří trpěli lehčí formou erektilní dysfunkce.

Z našeho úhlu pohledu tedy nesejde na tom, že neovlivňuje testosteron. Klíčové je, že budete mít sexuální touhu jako zamlada.

piskavice 600x450 - Přírodní zvýšení testosteronu: Pravda, nebo mýtus?Pískavice řecké seno

Dalším želízkem v ohni je pískavice řecké seno, které se v některých cizokrajných zemích používá jako koření během přípravy různých pokrmů. Oproti mace peruánské navíc z výzkumů jasně vyplývá, že může mít na úroveň testosteronu doopravdy pozitivní vliv. Aby byl výsledek průkazný, druhé ze sledovaných skupin bylo podáváno placebo. (U ní zároveň k žádnému viditelnému rozdílu nedošlo.)

V současné době však čekáme na další studie, kterým by se podařilo účinky pískavice řeckého sena přesněji zmapovat.

Kotvičník zemní

Posledním pánem na holení je kotvičník zemní. O něm se říká, že má pozitivní vliv na zvýšení sportovního výkonu, což se ale ukázalo jako nepravdivé. Některé studie mu připisují mírný vliv na zvýšení testosteronu, ale jen v kombinaci s dalšími látkami, jejichž přesná kombinace není zatím známá.

Opět ale platí to samé, co u řeřichy peruánské v prvním případě. Tedy to, že kotvičník zemní může mít pozitivní dopad na mužské libido. Z toho opět vyplývá, že i v pokročilejším věku prožijete noci plné vášně. Pokud budete chtít.

Jak vidíte, se zvýšením testosteronu přírodní cestou to není tak jednoznačné. Na druhou stranu, přírodní doplňky stravy pro muže, které obsahují správně vybranou kombinaci bylinek, vitamínů a dalších živin, mohou mít pozitivní efekt na vaši vitalitu a výdrž. Nejde tedy o cestu, ale o finální výsledek.

———Komerční článek———

Zanechte komentář

Zavřít