mavun

Mavuň červená jako okrasná rostlina do zahrady nebo na skalku

14.3.2021
4 162 Zobrazení

Možná jste toto jméno ještě neslyšeli, a to je škoda. Mavuň může být příjemným zpestřením vaší zahrady, a navíc je velmi nenáročná. Pojďte si o ní přečíst něco víc.

Jak mavuň vypadá

Mavuň červená je vytrvalá rostlina, která dorůstá až 1, 5 metru výšky. Má přímé lodyhy, které vyrůstají z oddenků. Listy jsou vstřícné, přisedlé a mají jakoby modrozelený nádech. Květenstvím je lata plná růžových nebo červených květů. Plodem je pak jednosemenná nažka.

Odkud pochází

mavun cervena - Mavuň červená jako okrasná rostlina do zahrady nebo na skalku

Zdroj foto: Rillke, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Mavuň pochází ze Středomoří, do našich končin byla dovezena v 19. století, a to zejména jako okrasná rostlina. Někdy ale také zplaňuje, a tak na ni můžete narazit i ve volné přírodě.

Kam mavuň vysít a jaké potřebuje podmínky

Mavuň se nejlépe množí semeny. Vysévejte ji přímo na záhon, na skalku, a to nejlépe od března. Mavuň rychle roste a dorůstá výšky minimálně 1 metr, proto by měla mít kolem sebe dostatek místa. Potřebuje opravdu minimální péči. Raději bude na slunném nebo polostinném místě, má ráda střední zálivku, snese spíše krátkodobé vysušení půdy než přemokření. Přihnojování nepotřebuje. Další rozmnožování je možné opět ze semen, která necháme na odkvetlých květenstvích dozrát.

Využití

Kromě krásně a dlouhodobě kvetoucí rostliny na zahradě ji můžete využít i jako řezanou květinu do vázy, hodí se do různých vazeb, například s lučními květy.

V kuchyni

Ve Středozemí se její listy používají do salátů nebo polévek, mají mnoho vitamínů, například vitamín A, a stopové prvky.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář