jarni kvetina

Stařinu z trvalkových záhonů odstraňte včas, mohla by bránit rozvoji rostlin

Trvalkový záhon: Odumřelá hmota trvalkových rostlin má během zimy svůj význam. Chrání kořeny před nepříznivými projevy počasí a poskytuje ceněný úkryt užitečnému hmyzu. Ovšem necháme-li seschlá květenství a stonky na záhonech příliš dlouho, mohou naopak bránit vývoji nově rašících rostlin.

Jde o jeden z prvních kroků, který je třeba na jarní zahrádce udělat. Podle počasí se provádí od začátku března až do jeho konce. Jen ve velmi chladných oblastech s vysokou sněhovou pokrývkou přichází na řadu až v dubnu.

Jak a čím si s ořezem poradit

K ruce si můžete vzít celou řadu pomocníků. Skvěle vám poslouží ostré zahradnické nůžky, ale i ruční plotostřih. Ano, víme že se běžně používá zejména při údržbě živých plotů, ovšem pokud si chcete na zahrádce ušetřit práci nebo jednoduše vlastníte opravdu velké plochy trvalek, bez výčitek si práci usnadněte.

Nabízí se také použití křovinořezu, který bývá u majitelů zahrádek přece jen o něco dostupnější. Jeho správné použití však má svá pravidla. Lze ho totiž využít jen u rostlin, které se zcela zatahují – jinými slovy jen na byliny. Pro keře či polokeře vhodný není. A neměli byste ho brát ani na místa porostlá kombinovanou výsadbou (např. běžné trvalky spolu s levandulí). Mohlo by totiž snadno dojít k hlubokému seříznutí polokeřů, což by je velmi výrazně poškodilo.

Co si počít se získanou rostlinnou hmotou

Až s touto potřebnou prací skončíte, budete mít před sebou opravdu velkou hromadu rostlinných zbytků. Nabízí se samozřejmě jejich uložení na kompost, ovšem nemusíte se bránit ani jejich použití jako mulče. Velké kusy vysbírejte ručně. Ty menší ze záhonků odstraňte plastovými hráběmi. Ale pozor – vždy musí mít pružné a měkké prsty. Jinak byste mohli snadno poškodit kořenovou část rostlin  a mnohdy i první rašící lístky.

Pokud však máte tendenci být na zahrádce přehnaně pečliví, u vyhrabávání rostlinných zbytků na tuto vlastnost raději zapomeňte. Koneckonců – rostlinám nijak neubližují, neškodí jim a jejich přítomnost je tedy jen estetickou záležitostí. A vzhledem k tomu, že záhony zase brzy obrostou svěží trvalkovou zelení, přidělávali byste si práci úplně zbytečně.

trava 600x344 - Stařinu z trvalkových záhonů odstraňte včas, mohla by bránit rozvoji rostlin

Zdroj foto: pixabay

Trvalkové záhony potřebují na jaře i další péči – například kypření

To ovšem neznamená, že byste měli svou starost o záhony odsunout do pozadí. Naopak – vaše práce ještě neskončila. Právě teď je ta vhodná doba pro to, abyste volné plochy mezi jednotlivými keři prokypřili a obnovili. Odstraňte plevel a celou plochu zušlechtěte. Stačí k tomu dobrý kompost.

Je důležité, aby mezi rostlinami nezůstávaly plochy holé půdy, vystavěné větru i potenciálním jarním mrazům. Velmi rychle se totiž vysušují a přicházejí o tolik ceněnou jarní vláhu. Ovšem tenká vrstva kompostu změní celou rovnici ve váš prospěch. Jen pozor na to, abyste omylem nezasypali i rostliny. Větší vrstva kompostu by jim mohla účinně bránit v růstu a vývoji.

Kompost jako takový pak samozřejmě dodá rostlinám i tolik potřebné živiny, které využijí k rychlému a působivému jarnímu startu. Jestliže jim tento komfort z nějakého důvodu nedopřejete, už nikdy během sezóny tento deficit nedoženete. Vyplatí se tedy dát si na jaře s trvalkovými záhony trochu práce.

Záhony s jarními cibulovinami mají svá specifika

Až doposud jsme se zabývali jen záhony s trvalkami. Ovšem co když patříte mezi osvícené zahrádkáře a kombinujete různé druhy rostlin s různými nároky a volnou plochu před jarním rašením trvalek velkoryse poskytujete i cibulovinám? Pak je nutné, abyste s údržbou začali opravdu v co nejdřívějším termínu. Jakmile na jaře povolí ty nejhorší mrazy, pusťte se do díla.

Při vyhrabáváním rostlinné hmoty ze záhonku pak buďte nadmíru opatrní. Vše musíte stihnout ještě předtím, než rostliny začnou kvést, jinak se vaše dobře míněná údržba rázem změní v nechtěnou devastaci jarní krásy. Takže jakmile zmizí většina sněhu, pusťte se směle do díla. Jen pozor při kypření – případné zbytky sněhu si z celé plochy předtím odstraňte. Zarývání sněhu do půdy totiž není vůbec dobrý nápad. Zůstane tak prochladlá i dlouho po té, co se její okolí vlivem vřelého jarního sluníčka prohřeje. A i když při kypření zase takové riziko nehrozí, přesto je dobré vést ho v patrnosti.

Náš tip: Řiďte se vždy tím, jak se vaše cibuloviny nebo hlíznaté rostliny chovají. Například majitelé cibulnatých kosatců (Iris reticulata) musí k obnově trvalkových záhonů přistoupit už v polovině února, neboť již koncem měsíce jim mohou jejich nevšední svěřenci začít kvést.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář