mech v dlaždicích

Jak se zbavit mechu v chodníku či zámkové dlažbě

O tom, jak se zbavit mechu v trávníku, jsme si již povídali. S mechem v chodníku či zámkové dlažbě je to složitější, nemůžete totiž použít stejné prostředky jako na trávník, jednoduše proto, že by vám způsobily hnědé (jakoby rezavé) zabarvení dlažby či chodníku, což jistě nechcete. Přesto existují prostředky, které vám pomohou bojovat i s mechem kolem domu.

Ruční odstranění mechu

Nejjednodušším a nejekologičtějším, i když poněkud pracnějším způsobem je odstranit mech ručně – například pomocí špachtle, uhynulý mech vymést a do uvolněných spár nasypat drobný písek. Tímto postupem se mechu zbavíte na poměrně dlouhé období.

Mechanické odstranění pomocí tlakového čističe

Dalším způsobem je mechanické odstranění mechu, ke kterému použijete tlakový čistič. Mech takové síle neodolá a většinou se vám jej podaří zbavit na docela dlouho. Ještě lepších výsledků dosáhnete, když do uvolněných spár aplikujete Savo, nebo jiný fungicidní prostředek. Pozor však na další rostliny, které se nacházejí v blízkosti chodníku.

dlaždice - Jak se zbavit mechu v chodníku či zámkové dlažbě

Sůl

Můžete také mech posolit, to je spolehlivý prostředek, který zničí vše živé. Ovšem opět dávejte pozor, ať si nezničíte okolní rostliny. Se solí to nikdy nepřehánějte, vsakuje se do půdy.

Vápno

Roztok vápna ve vodě rovněž spolehlivě účinkuje proti mechu, protože mech dává přednost kyselému prostředí, zatímco vápno je zásadité.

Modrá skalice

Můžete vyzkoušet i modrou skalici, a to v roztoku s vodou v poměru 1:10. Stačí nastříkat na postižená místa a nechat působit.

Popel

Posypat mech popelem ze dřeva, pokud topíte v kamnech či krbu, je další možností, jak se mechu zbavit na dlouhá léta. Popel jej jednoduše udusí.

Chemické prostředky

Pokud se vám do ručního, mechanického, nebo jiného přírodního boje s mechem nechce, vyzkoušejte různé chemické přípravky, které jsou na trhu běžně dostupné. Jejich cena je sice vyšší než u výše uvedených metod, ale fungují neméně spolehlivě a často zcela bez námahy. Doporučujeme např. Kuprikol, Chemi Q, přípravky řady SCALP, Sanatop CI2, či přípravky označené jako Antimech.

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář