meloun

Pěstování vodních a žlutých melounů v našich podmínkách

Klima se nám stále otepluje, a tak není divu, že i v našich podmínkách můžeme pěstovat druhy ovoce a zeleniny, které by se jinak pěstovaly mnohem jižněji. Melouny sice nejsou zrovna subtropické ovoce a již dávno se pěstovaly třeba na jižní Moravě nebo na Slovensku, ale dnes si je skutečně můžete vypěstovat téměř po celé naší republice.

Vyberte si otužilejší odrůdy

Když půjdete shánět semínka melounů do obchodu, vždy si pečlivě přečtěte návod na obalu sáčku. Některé melouny jsou vhodné jen do skleníků, ale jiné jsou již otužilejší a dají se pěstovat na záhoně, na vyvýšeném záhoně apod.

Výsev

Výsev melounů doporučujeme provést v březnu nebo dubnu, a to nejlépe v domácích podmínkách nebo ve vytápěném skleníku. Semínka potřebují teplo, vlhko a živiny, jakmile vyklíčí, pak i světlo. Neměla by být ale přemokřená a mladé sazeničky také zvykáme na sluníčko spíše opatrně. Velmi dbáme na to, aby nám mladé sazeničky nespořádali slimáci!

zluty meloun 600x396 - Pěstování vodních a žlutých melounů v našich podmínkách

Zdroj foto: pixabay

Výsadba

Jakmile je stabilní počasí, teploty nad 10 °C, můžeme za slunného a nevětrného počasí sazeničky přesadit na záhony. Důkladně je zalijeme a pak již zálivku dopřáváme spíše střední. Okolo záhonu zase raději aplikujeme jakoukoliv past na slimáky.

Hnojení

Melouny můžeme přihnojovat, a to jednou za 14 dní rozpustným hnojivem, které obsahuje dusík, draslík a fosfor, aby nám rostly a kvetly. Jakmile pak z květů vzniknou malé plody, je dobré zvýšit zálivku, aby plody narůstaly a byly šťavnaté.

A jak poznáme, že je meloun zralý

Obvykle to nejlépe poznáme podle zbarvení slupky – u vodního musí být krásně vybarvená do tmavě zelena se skvrnkami a lesknout se, u žlutého zase tmavě žlutá. Napomoci nám může i stopka, na které plod visí – měla by být suchá a hnědá.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář