kvetina

Jaro je časem narcisů. Jak si rozzářit trávník i záhony těmito půvabnými květy

Jen málo květin dokáže brzy zjara na zahrádkách oslnit svou krásou tak, jako právě narcisy (Narcissus) z čeledi amarylkovité (Amarylidaceae). Jsou oblíbené v celém světě a díky šlechtění jsou každý rok k dispozici stále nové a nové odrůdy.

U nás tradice šlechtění příliš rozšířená není, takže většina variací v našich obchodech pochází z Velké Británie, Kanady, USA a Austrálie. A sluší jim to nejenom jako solitérám, ale i v nejrůznějších kompozicích například s modřenci nebo tulipány.

Kvetení narcisů lze podpořit i na jaře

Pamatujte si, že vykvetou pouze květiny zasazené na podzim. Zjara sice můžete nové přírůstky sázet také, ovšem květy se pochlubí až příští sezónu. Ovšem jen podzimní vysazení nestačí. Aby narcisy kvetly lépe, provzdušněte na jaře ještě před jejich vyrašením záhony. Je-li půda chudá na živiny, pohnojte ji – skvěle se hodí například Cererit.

Hlídejte také její vláhu. Je-li příliš suchá, raději květiny zalijte.  A pokračujte v tom i po odkvětu – klidně do počátku léta. Teprve tehdy budete mít jistotu, že jejich cibule řádně dorostly a vyzrály, takže bez potíží přežijí další zimu a příští rok vykvetou ještě velkolepěji.

Náš tip: Během vysokých teplot (nad 20 °C) už narcisy nezalévejte. Po odkvětu odstraňte květy, ovšem nikoli listy. Ty ponechte na místě až do zežloutnutí. Teprve poté je oddělte nůžkami (opravdu suché listy lze i opatrně odtrhnout).

narcis 600x400 - Jaro je časem narcisů. Jak si rozzářit trávník i záhony těmito půvabnými květy

Zdroj foto: pixabay

Po odkvětu je čas i na přesazení

Ovšem u stříhání květů péče nekončí. Narcisům se nejlépe povede tehdy, pokud je každých 4-5 let přesadíte. A to zejména ve chvíli, kdy pěstujete nějaké náročnější odrůdy (například plnokvěté). Nejlépe se jim daří v propustné půdě. Měla by být středně těžká, výživná a především na slunečném stanovišti.

Ideální čas pro přesazení je ve chvíli, kdy cibulím oschnou listy. Tehdy je vyryjte ze země. Pokud je nechcete sázet hned (klidně můžete počkat až na září nebo říjen), dobře je očistěte od zeminy a skladujte ve vzdušných obalech (nejlépe papírových sáčcích) ve stínu a chladu.

Náš tip: Cibule od narcisů jsou jedovaté. Pro jistotu si je vždy výrazně označte, aby nedošlo k jejich záměně třeba s oblíbenou kuchyňskou cibulí.

Není však nutné vysazovat cibule narcisů do volné půdy. Mají totiž tendenci se zavrtávat stále hloub a hloub do země, a navíc se jen těžko ubrání nájezdům hrabošů a jiných škůdců. Pořiďte si proto speciální košíčky nebo si je jednoduše vyrobte z králičího pletiva. Skrz jejich malá oka totiž žádní nezvaní hosté neproniknou.

Na co si dát při přesazování pozor

Chcete narcisy uchránit od nepříjemných chorob? Pak je nikdy nevysazujte na záhony, kde jste v posledních dvou letech pěstovali cibuli, česnek, tulipány, brambory a rajčata. Pokud tento postup dodržíte, problémy se vám zcela jistě vyhnou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář