echinacea

Právě teď je vhodná doba pro dělení trvalek. Jak na to, abyste je nechtěně nepoškodili

Měsíce časného jara (zpravidla tedy březen a duben) jsou přímo ideální k dělení odolných trvalek. Ovšem ne u všech je tento proces možný. Víte, které trvalky můžete bez obav namnožit, a které ne?

Pátrejte zejména po druzích, disponujících více než jedním vegetačním vrcholem. Na našich zahrádkách se vykytují velmi často a zpravidla je poznáte podle toho, že se s chutí rozlézají do širokého i dalekého okolí – leckdy až příliš.

Jen rozseknout a přesadit – nic víc není třeba

Jestliže je máte na zahrádce, nebudete mít s jejich dělením prakticky žádnou práci. Všechno hravě zvládnete za jedno odpoledne. Jednotlivé trsy stačí jen vyjmout ze země (buďte opatrní, kořenový systém musí zůstat pokud možno nepoškozený) a rozdělit je. Můžete je od sebe jednoduše odtrhnout, ale také rozstřihnout nůžkami nebo třeba přeseknout rýčem. A to bez obav i na více než jeden kus. Takto oddělené trvalky poté jen přesaďte na vhodné místo a máte hotovo.

A jaké druhy se k takovému „zákroku“ hodí? Jde například o zápleváky (Helenium), řebříčky (Achillea), a  zavinutky (Monarda). Typický je růst s několika vegetačními vrcholy také pro hvězdnice (Aster) nebo plamenky (Phlox paniculata) a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na bohyšky (Hosta).

A stejným způsobem lze efektivně rozdělit i mnohé okrasné trávy, mezi které patří například barevné a rychle rostoucí ozdobnice (Miscanthus), půvabně éterické kostřavy (Festuca), pěchavy (Sesleria) a samozřejmě i nejrůznější vytrvalá prosa (Panicum virginatum).

listy 600x400 - Právě teď je vhodná doba pro dělení trvalek. Jak na to, abyste je nechtěně nepoškodili

Zdroj foto: pixabay

Kolik části lze z jednoho trsu získat?

To obvykle záleží na tom, kolik různých dceřinných rostlin chcete nebo potřebujete. V zásadě platí, že každý jednotlivý vegetační vrchol s bází a vlastními kořeny může posloužit jako základ nového trsu. V praxi se však toto řešení spíše nedoporučuje. Trvá poměrně dlouho, než z jednoho jediného vrcholu vyroste celý trs, navíc se na záhonech hůře adaptují.

Náš tip: Pokud to přece jen chcete takto provést, rozdělte trs trvalek nejdříve rýčem na několik menších částí a teprve z těch poté oddělujte jednotlivé růžice. Významně si tak usnadníte práci, navíc pomůže ruční dělení rostlin v poslední fázi procesu alespoň trochu zmírnit poškození kořenů.

Jestliže tedy chcete z nějakého důvodu provést dělení trvalek právě takto, pak je vhodné je zpočátku přesadit do květináčů a předpěstovávat je například v pařeništi. Teprve když dostatečně zmohutní a zesílí, mohou se vrátit na záhon. Důvodem k tomuto kroku je zejména značné poškozené kořenů, ke kterému při tomto typu dělení trvalek téměř vždy dochází.

Větší trsy těmito problémy netrpí a lze je tedy bez obav přesadit přímo na záhon. Zpravidla se uchytí bez větší péče.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář