orchidei

Miniaturní orchideje do bytu nabídnou koncentrovanou krásu na opravdu malém prostoru

Miniaturní orchideje: Také patříte mezi vášnivé pěstitele květin? Pak nám určitě dáte za pravdu, že mnohem větším problémem než škůdci  a nemoci, je často nedostatečné místo na parapetu. Pokud se ovšem zabýváte orchidejemi, můžete si oddechnout. Jestliže totiž velké rostliny vyměníte za jejich miniaturizované verze, získáte téměř nekonečné množství možností.

Nemusíte se bát. I když mají podobné počiny v botanické říši spíše pověst „pěstitelských oříšků“, pro miniaturní orchideje to neplatí. Na scénu totiž přichází kříženci, vhodní i pro absolutní začátečníky. A na jaké vsadit?

Ideální miniaturní orchideje pro začátečníky

V první řadě půjde o nejrůznější hybridy z rodu Phalaenopsis. Dobře je znáte – jsou to staré dobré můrovce. A na pěstování doma jsou stejně nenároční jako jejich velcí bratranci. Další možností jsou drobná Cymbidia. I když šlo původně o chladnomilné orchideje, moderní kříženci se díky genům z tropických druhů orchidejí staly mnohem náročnějšími na teplo. Takže se hodí i do běžných bytů, kde vám samozřejmě ochotně vykvetou.

A kam se podívat dál? Pokud vás okouzlily velké Vandy, zaměřte se na jejich zasnoubení, které podstoupily s rodem orchidejí Ascocentrum. Chtějte jejich děti, tedy zkráceně Ascocenda. Ty se pyšní malým vzrůstem i nádhernými barvami květů – a to zejména v červené a oranžové.

A uniknout by vám neměli ani kříženci nazývaní Potinara. Ti v sobě ukrývají celou řadu druhů tropických orchidejí – Laelia, Cattley i Brassavalo byly zkříženy s těmi nejmenšími orchidejemi z rodu Sophronitis a výsledkem jsou právě Potinary. Jsou navíc odolnější a celkově méně náročné na péči než původní botanické druhy. Nedělá jim problém celoroční pobyt ve vytápěném interiéru a pokud si necháte poradit s jejich zálivkou, dočkáte se brzy opravdu nádherných květů.

orchidei kvetina 600x400 - Miniaturní orchideje do bytu nabídnou koncentrovanou krásu na opravdu malém prostoru

Zdroj foto: pixabay

Zaměřeno na teplomilné krasavice

Jako první se podíváme na květiny, které žádné extra podmínky nepotřebují. Když teplo, tak teplo – dalo by se říct. Vybíráme samozřejmě takové, které se zcela vzdaly svých požadavků na vysokou pralesní vlhkost a bez obtíží se jim bude dařit všude tam, kde vám.

Už jsme mluvili o křížencích rodu Phalaenopsis, z nichž jsou teplomilné prakticky všechny, takže v obchodech rozhodně nemůžete sáhnout vedle. O něco náročnější výběr bude potřeba o rodů Bulbophyllum a Dendrobium, tady už by vám měla pomoci s výběrem vyškolená obsluha. A totéž platí  třeba pro australskou specialitku Sarcochilus hartmanii, jež bývá k vidění zatím spíše výjimečně, o to je však nádhernější.

A jak na pěstování? Teplomilné miniaturní orchideje ne nejlepší navázat na vhodný kousek kůry. Ovšem chcete-li klasický květináčový počin, pak je k dispozici třeba Promena (samozřejmě kříženci) nebo Maxillaria či Oberonia. V tomto případě zapomeňte na staré orchidejářské příručky – mnohé rostliny byly do těchto rodů přeřazeny zcela nově v souvislosti s tím, jak se prohlubují naše znalosti a poznání v této oblasti.

Orchideje, které potřebují v zimě trochu toho chladu

Máte doma zimní zahradu? Pak je pro vás přístupný sortiment květinářství mnohem, ale mnohem pestřejší. Ptejte se po horských nebo subtropických druzích a buďte opravdu pečliví. Pokud jste opravdovými začátečníky, pak se zaměřte na druhy, které rostou převážně v horách a o jejich chladnomilnosti tedy nemůže být pochyb. Jde třeba o rody Lepanthes, Draccula, Masdevallia, Pleurothalis nebo Restrepia. Ovšem lze sem zahrnout i některé druhy z rodů Dendrobia či oblíbené Bulbophylly. Jde však o pravdu velké rody, takže se vždy spolehněte jen na názor odborníka.

A jak se o tyto orchideje starat? Každou zimu jim poskytněte opravdu chladnou pauzu – tak okolo 10 °C. Omezte zálivku a máte hotovo. Po zbytek roku vás poté tyto druhy budou těšit opravdu nádhernými květy. I je můžete pěstovat navázané na kůře a zavěšené v prostoru – vypadají efektně ušetří vám místo na parapetu opravdu spolehlivě.

Jak na správnou zálivku a větrání

A ještě něco byste měli o miniaturních orchidejích vědět – opravdu nesnášejí přelití. Je to vlastně logické. V přírodě rostou na větvích pralesních velikánů a jediná vláha, kterou dostávají, pochází z ranní a večerní mlhy. Během dne pak dokonale oschnou, což bání hnilobám. A podobné podmínky byste jim měli dopřát i doma. Důkladné větrání by mělo být samozřejmostí.

Nebojte se, svým kráskám nijak neublížíte. Přes den totiž jednoduše zavřou průduchy v listech a tím omezí odpar vláhy na minimum. Večer nebo ráno (kdy je také doporučeno je rosit) se naopak dokonale připraví  a nasají opravdu maximum toho, co jim poskytnete. Nejlepší je proto zálivka prostřednictvím rozprašovače. A ni k ní nemusí docházet každý den.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

10 − seven =