zvonky

Zvonkohra na zahradě: něžná krása v modré není na pěstování vůbec náročná

Když se řekne zvonky, vybavíme si nejspíš květiny našich babiček. Není divu, vždyť pro jejich nenáročnost byly velmi oblíbenými. A to nejenom na zahrádkách, ale také na hřbitovech. A nebyly výjimkou ani opravdu kuriózní výsadby – například zvonky vykvétající uprostřed jahodového pole.

Dnes dochází k renesanci těchto krásných květin – a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je jejich značná odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkách. A to zejména vůči suchu. Druhou je pak jejich pestrá nabídka, která přináší druhy bílé a dokonce i růžové. A na co se tedy při pěstování zvonků připravit?

Více než 300 možností pro vaši zahradu

Rod zvonků (Campanula) zahrnuje asi 300 druhů, rostoucích po celém světě. A většinu z nich bychom opravdu mohli na našich zahrádkách pěstovat, kdyby ovšem byly k dostání v zahrádkářství. I tak máme však na výběr z poměrně slušného portfolia – v běžné nabídce není problém napočítat okolo 30-50 druhů zvonků.

Mezi ty nejběžnější patří:

zvonek karpatský (Campanula carpatica),

zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana),

zvonek tečkovaný (Campanula punctata),

zvonek balkánský (Campanula Scharskyana),

zvonek širokolistý (Campanula latifolia),

zvonek klubkatý (Campanula glomerata).

Najdete mezi nimi zástupce vhodné na přímé slunce i ty, kterým se bude dařit jen v polostínu či dokonce úplně ve stínu. A když říkáme dařit, myslíme tím samozřejmě kvést.

zvonek 600x351 - Zvonkohra na zahradě: něžná krása v modré není na pěstování vůbec náročná

Zdroj foto: pixabay

Kde na zahradě vysadit zvonky

Hodí se zejména do nejrůznějších kompozic. Vsadíte-li na vysoké druhy, pak budou dělat skvělou společnost růžím nebo vyšším trvalkám (většina zvonků patří rovněž mezi trvalky). Nízké zvonky využijete třeba na obrubu záhonů nebo je dokonce můžete pěstovat v truhlících či v květináči. Je to opravdu snadné.

V období sucha většina z nich potřebuje mírnou zálivkou (nejlépe večer, nikoli ráno nebo dokonce přes den) a pokud jim na jaře dopřejete trochu toho dobře vyzrálého kompostu anebo granulovaného hnojiva, určitě nebudete litovat.

Náš tip: hledáte-li skvělé doprovodné rostliny, vedle nichž by něžná krása zvonků přirozeně vynikla, budou to určitě udatna (Aruncus), čechrava (Astilbe) a bohyška (Hosta). Udatnu doporučujeme bílou, čechrava se pyšní mnoha odstíny růžové a u bohyšky je v zásadě jedno, na jaký vzhled vsadíte. Jen čím stinnějším místo vyberete, tím méně probarvená bude kresba jejích listů – to si pamatujte.

Důležité zásady při péči o zvonky

Nezáleží na tom, jaký druh jste si pořídili, všechny zvonky je vhodné po odkvětu seříznout a ještě nějakou dobu hojně zalévat, případně i lehce hnojit. To vše jim pomůže zmohutnět a snáze tak naberou síly na překonání přicházející zimy.

Menší zvonky je pak vhodné chránit před prudkými dešti – zejména pokud je pěstujete v nádobách. Velké deštivé kapky by zeleň utloukly a zničily by květy, navíc by problém mohlo znamenat i přemokření.

Mladé rostliny je vhodné také zaštipovat – podpoříme tím jejich větvení a také tvorbu větších a kompaktnějších trsů, což je žádoucí zejména u drobných zvonků. A pokud zvonkům začnou žloutnou listy, i když se okolní podmínky zdají zcela v pořádku, znamená to, že mají příliš málo slunečního svitu a je tedy třeba, aby změnily stanoviště. Naopak jestliže rostlina nakvétá, ale poupata se rozvíjí jen obtížně nebo dokonce hnijí, pak je problémem přílišná vlhkost v půdě.

Jak lze zvonky namnožit

Řada z nich se přirozeně rozmnožuje za pomoci semen. Zvonky rostoucí v trsech však lze rozmnožit i za pomoci stonkových řízků. Ty namočíme do vhodného stimulátoru a necháme zakořenit v jemné zemině. Z komerčně pořízených semen množíme zvonky vždy prostřednictvím jarního výsevu.

zvonecky 600x370 - Zvonkohra na zahradě: něžná krása v modré není na pěstování vůbec náročná

Zdroj foto: pixabay

Kam se hodí jednotlivé druhy zvonků

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé druhy a ukázat si, kde se jim bude nejlépe dařit. Zvonek karpatský (Campanula carpatica) a zvonek balkánský (Campanula Scharskyana) se skvěle hodí zejména na sušší místa. Dařit s jim bude ve skalkách a na přímém slunci. Zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana) a již zmíněný zvonek karpatský (Campanula carpatica) patří mezi půdokryvné druhy a potěší vás jako obruba záhonů nebo jako květiny v květináčích.

Zvonek tečkovaný (Campanula punctata) se hodí na polostinná a stinná místa, jinak se mu dařit nebude. A stejné nároky má i zvonek klubkatý (Campanula glomerata). A konečně oblíbený zvonek širokolistý (Campanula latifolia) se zamiluje i ty nejstinnější kouty vaší zahrady. A ochotně tu pokvete od června až do září. Budou vám tedy dělat radost po opravdu dlouhou dobu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář