Když se řekne zvonky, vybavíme si nejspíš květiny našich babiček. Není divu, vždyť pro jejich nenáročnost byly velmi oblíbenými. A to nejenom na zahrádkách, ale také na hřbitovech. A nebyly výjimkou ani opravdu kuriózní výsadby – například zvonky vykvétající uprostřed jahodového pole.
Dnes dochází k renesanci těchto krásných květin – a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je jejich značná odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkách. A to zejména vůči suchu. Druhou je pak jejich pestrá nabídka, která přináší druhy bílé a dokonce i růžové. A na co se tedy při pěstování zvonků připravit?
Více než 300 možností pro vaši zahradu
Rod zvonků (Campanula) zahrnuje asi 300 druhů, rostoucích po celém světě. A většinu z nich bychom opravdu mohli na našich zahrádkách pěstovat, kdyby ovšem byly k dostání v zahrádkářství. I tak máme však na výběr z poměrně slušného portfolia – v běžné nabídce není problém napočítat okolo 30-50 druhů zvonků.
Mezi ty nejběžnější patří:
• zvonek karpatský (Campanula carpatica),
• zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana),
• zvonek tečkovaný (Campanula punctata),
• zvonek balkánský (Campanula Scharskyana),
• zvonek širokolistý (Campanula latifolia),
• zvonek klubkatý (Campanula glomerata).
Najdete mezi nimi zástupce vhodné na přímé slunce i ty, kterým se bude dařit jen v polostínu či dokonce úplně ve stínu. A když říkáme dařit, myslíme tím samozřejmě kvést.
Kde na zahradě vysadit zvonky
Hodí se zejména do nejrůznějších kompozic. Vsadíte-li na vysoké druhy, pak budou dělat skvělou společnost růžím nebo vyšším trvalkám (většina zvonků patří rovněž mezi trvalky). Nízké zvonky využijete třeba na obrubu záhonů nebo je dokonce můžete pěstovat v truhlících či v květináči. Je to opravdu snadné.
V období sucha většina z nich potřebuje mírnou zálivkou (nejlépe večer, nikoli ráno nebo dokonce přes den) a pokud jim na jaře dopřejete trochu toho dobře vyzrálého kompostu anebo granulovaného hnojiva, určitě nebudete litovat.
Náš tip: hledáte-li skvělé doprovodné rostliny, vedle nichž by něžná krása zvonků přirozeně vynikla, budou to určitě udatna (Aruncus), čechrava (Astilbe) a bohyška (Hosta). Udatnu doporučujeme bílou, čechrava se pyšní mnoha odstíny růžové a u bohyšky je v zásadě jedno, na jaký vzhled vsadíte. Jen čím stinnějším místo vyberete, tím méně probarvená bude kresba jejích listů – to si pamatujte.
Důležité zásady při péči o zvonky
Nezáleží na tom, jaký druh jste si pořídili, všechny zvonky je vhodné po odkvětu seříznout a ještě nějakou dobu hojně zalévat, případně i lehce hnojit. To vše jim pomůže zmohutnět a snáze tak naberou síly na překonání přicházející zimy.
Menší zvonky je pak vhodné chránit před prudkými dešti – zejména pokud je pěstujete v nádobách. Velké deštivé kapky by zeleň utloukly a zničily by květy, navíc by problém mohlo znamenat i přemokření.
Mladé rostliny je vhodné také zaštipovat – podpoříme tím jejich větvení a také tvorbu větších a kompaktnějších trsů, což je žádoucí zejména u drobných zvonků. A pokud zvonkům začnou žloutnou listy, i když se okolní podmínky zdají zcela v pořádku, znamená to, že mají příliš málo slunečního svitu a je tedy třeba, aby změnily stanoviště. Naopak jestliže rostlina nakvétá, ale poupata se rozvíjí jen obtížně nebo dokonce hnijí, pak je problémem přílišná vlhkost v půdě.
Jak lze zvonky namnožit
Řada z nich se přirozeně rozmnožuje za pomoci semen. Zvonky rostoucí v trsech však lze rozmnožit i za pomoci stonkových řízků. Ty namočíme do vhodného stimulátoru a necháme zakořenit v jemné zemině. Z komerčně pořízených semen množíme zvonky vždy prostřednictvím jarního výsevu.
Kam se hodí jednotlivé druhy zvonků
Pojďme se nyní podívat na jednotlivé druhy a ukázat si, kde se jim bude nejlépe dařit. Zvonek karpatský (Campanula carpatica) a zvonek balkánský (Campanula Scharskyana) se skvěle hodí zejména na sušší místa. Dařit s jim bude ve skalkách a na přímém slunci. Zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana) a již zmíněný zvonek karpatský (Campanula carpatica) patří mezi půdokryvné druhy a potěší vás jako obruba záhonů nebo jako květiny v květináčích.
Zvonek tečkovaný (Campanula punctata) se hodí na polostinná a stinná místa, jinak se mu dařit nebude. A stejné nároky má i zvonek klubkatý (Campanula glomerata). A konečně oblíbený zvonek širokolistý (Campanula latifolia) se zamiluje i ty nejstinnější kouty vaší zahrady. A ochotně tu pokvete od června až do září. Budou vám tedy dělat radost po opravdu dlouhou dobu.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz