mšice

Mšice na pokojovkách – jak s nimi zatočit přírodně?

S blížícím se koncem teplých dní se tento malý nepříjemný hmyz začíná objevovat v našich domácnostech stále častěji. Stačí otevřené okno a jedna oplodněná samička, kterou vítr náhodou zanese dovnitř. Malého napadení mšicemi si často ani nevšimneme, ale jakmile se rozmnoží, mohou velmi brzy zlikvidovat klidně všechny rostliny na parapetu. A jak tomu zabránit?

Napadení mšicemi si s ničím jiným nespletete. Drobný zpravidla zelený hmyz s křidélky se zdržuje na poupatech a mladých výhoncích, teprve později se rozlézá dál. U balkonových rostlin vás může varovat i výskyt mravenců, kteří se živí jejich sladkou medovicí a na oplátku mšice chrání před nebezpečnými predátory – například slunéčky sedmitečnými a jejich larvami.

Pomůže jarová voda i tabákový výluh

Jakmile objevíte první nevítaný hmyz, okamžitě viditelné jedince zamáčkněte nebo rovnou odstraňte všechny části napadené rostliny. Tím však nutný preventivní zákrok ani zdaleka nekončí. Drobná vajíčka mšic tak snadno k rozeznání nejsou.

Nejrychleji proti tomuto škůdci zasáhnete jarovou vodou. Stačí v pěti litrech vlažné vody rozmíchat vrchovatou lžíci jaru a touto směsí rostlinu důkladně porosit. Opakujte i následující dva dny, a poté listy omyjte čistou vodou, aby se dále nepoškozovaly. Aplikaci jarového postřiku opakujte po týdnu ve stejných intervalech – je to kvůli vajíčkům mšic, které celu proceduru mohly přežít.

Ještě o něco účinnější je tabákový výluh, k jeho výrobě však budete potřebovat čas. Připravte si krabičku cigaret nebo stejně množství špačků a nechte je přes noc vylouhovat v konvici s vodou. Výluh přeceďte a aplikujte jako postřik i zálivku, opět třikrát za sebou a s týdenním přestávkou před další aplikací.

Náš tip: Aby se mšice z napadených rostlin nerozšířily dál, překryjte je velmi jemnou síťovinou. Ani polétavé samičky tak z jarové či tabákové pasti neuniknou.

Levandule skvěle poslouží jako prevence

A jak mšicím zabránit v tom, aby se na vašich květinách vůbec usadily? Rozvěste mezi květináče sáčky s levandulí, ta jim nevoní, takže poměrně ochotně odtáhnou o dům dál.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář